----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

13 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Ponad 107,000 Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w zeszłym roku, ustanawiając kolejny tragiczny rekord w epidemii przedawkowań w kraju - jak podały Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom w środę.

Przekłada się to na około jedną śmierć z powodu przedawkowania w USA co pięć minut i oznacza 15% wzrost w stosunku do poprzedniego rekordu, ustanowionego zresztą rok wcześniej. CDC dokonuje przeglądu aktów zgonu, a następnie oszacowania w celu uwzględnienia opóźnionych i niekompletnych zgłoszeń.

Biały Dom wydał oświadczenie, w którym nazwał rosnące tempo zgonów spowodowanych przedawkowaniem „nie do zaakceptowania” i promował niedawno ogłoszoną krajową strategię kontroli narkotyków. Wzywa do podjęcia działań, takich jak kierowanie większej liczby osób na terapie, przerwanie handlu narkotykami i rozszerzenie dostępu do naloksonu, leku odwracającego skutki przedawkowanie.

Liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem w Stanach Zjednoczonych zrosła przez większość lat od ponad dwóch dekad. Wzrost ten rozpoczął się w latach 90. od opioidowych środków przeciwbólowych, po których nastąpiły fale zgonów wywołane przez inne opioidy, takie jak heroina i – ostatnio – nielegalny fentanyl.

W ubiegłym roku przedawkowania fentanylu i innych syntetycznych opioidów przekroczyły 71,000, o 23% więcej niż rok wcześniej. Odnotowano również 23% wzrost zgonów z powodu kokainy i 34% wzrost z powodu metamfetaminy i innych używek.

Zgony spowodowane przedawkowaniem są często przypisywane więcej niż jednemu narkotykowi. Niektórzy ludzie przyjmują wiele środków, a niedrogi fentanyl jest coraz częściej dodawany do innych, często bez wiedzy kupujących. Efekt jest taki, że o wiele więcej osób, w tym takich, które sięgają po narkotyki okazjonalnie, a nawet nastolatków, jest narażonych na działanie bardzo silnych substancji, które mogą spowodować przedawkowanie nawet przy stosunkowo niewielkiej ilości.

Eksperci twierdzą, że pandemia COVID-19 zaostrzyła problem, ponieważ blokady i inne ograniczenia izolowały osoby uzależnione i utrudniały uzyskanie leczenia.

Trendy dotyczące zgonów z powodu przedawkowania są nierównomierne pod względem geograficznym. Alaska odnotowała 75% wzrost w 2021 r. — największy skok ze wszystkich stanów. Na Hawajach śmiertelność z powodu przedawkowania spadła o 2%.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----