----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

W związku z niedoborem wykwalifikowanych kierowców, rząd USA wprowadza nowy program, który pozwoli osobom w wieku zaledwie 18 lat prowadzić duże ciężarówki typu „ semi” i wyjeżdżać nimi poza stan. Program wkrótce zacznie funkcjonować.

Wchodzi w życie w momencie, gdy branża boryka się z brakiem kierowców, który nasilił się w czasie pandemii koronawirusa. W październiku ubiegłego roku szef American Trucking Associations poinformował, że brakuje około 80 tysięcy kierowców. Niektórzy uważają, że młode, niedoświadczone osoby za kierownicą tak dużych pojazdów mogą spowodować niebezpieczeństwo na drogach.

Już w październiku ubiegłego roku dyrektor Chris Spear, dyrektor generalny grupy zrzeszającej kierowców, zwracał uwagę, że taki program jest potrzebny i pomoże złagodzić problemy niedoboru kierowców. Program po raz pierwszy został zaproponowany przez Federalną Administrację Bezpieczeństwa Przewoźników we wrześniu 2020 r., ale nie został wtedy wdrożony.

Zasady

Obecnie 49 stanów i Waszyngton DC pozwala na wydawanie komercyjnych praw jazdy osobom poniżej 21. roku życia, jednak kierowcy mogą prowadzić pojazdy tylko na terenie danych stanów, nie przekraczając ich granicy. Nowy pilotażowy program Safe Driver Apprenticeship pozwoli niekaranym osobom w wieku co najmniej 18 lat i posiadającym wydane przez stan komercyjne prawo jazdy, zasiąść za kierownicą międzystanowych ciężarówek. Jest jednak kolejny warunek – muszą znajdować się pod nadzorem doświadczonego kierowcy, który ma co najmniej 26 lat i pięć lat doświadczenia w prowadzeniu ciężarówek oraz dwa lata bezwypadkowej jazdy na koncie.

Dodatkowo ciężarówki będą musiały być wyposażone w pewne technologie bezpieczeństwa, w tym automatyczne hamowanie awaryjne, kamery wideo i ogranicznik prędkości do 65 mil na godzinę. Praktykanci nie będą mogli prowadzić ciężarówek z więcej niż jedną przyczepą oraz ciężarówek, które przewożą materiały czy tez substancje niebezpieczne

Sprzeciw

Wiele osób i podmiotów sprzeciwia się nowemu rozwiązaniu. "Chcielibyśmy, aby Sekretarz Transportu Buttigieg wykazał się prawdziwym zaangażowaniem w bezpieczeństwo i publicznie zobowiązał się do zakończenia programu w ramach swoich uprawnień jako Sekretarz Departamentu Transportu po pierwszej śmiertelnej ofierze lub innej poważnej szkodzie" - powiedział dyrektor wykonawczy Truck Safety Coalition Zach Cahalan. Z kolei Insurance Institute for Highway Safety na łamach CNN podzieliło się statystykami wskazującymi na 500% wzrost wypadków pośród kierowców ciężarówek młodszych niż 21 lat w porównaniu do reszty.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----