----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

06 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

UE ogłosiła uruchomienie długo oczekiwanego programu ETIAS, który zacznie obowiązywać od maja 2023 i wprowadzi opłatę za wjazd na terytorium Wspólnoty w wysokości siedmiu euro. Przepisy będą dotyczyć około 60 państw, w tym USA.

ETIAS to europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż, który pozwala na przekroczenie granicy dowolnego z 26 krajów europejskich należących do strefy Schengen. ETIAS jest obowiązkowy dla wszystkich krajów spoza UE, które są zwolnione z wymogu posiadania wizy.

System zostanie wprowadzony, aby podróżowanie do Europy było znacznie bezpieczniejsze, a także żeby ograniczyć przypadki terroryzmu i nielegalnej imigracji.

ETIAS to nie to samo, co system wizowy, nie trzeba odwiedzać konsulatu ani ambasady, procedura jest szybsza, przeprowadzana online i nie wymaga informacji biometrycznych, ale wiąże się z kosztami, podobnie jak amerykański system ESTA. Opłata będzie wynosić 7 euro (ok. $7.35) dla osób w wieku od 18 do 70 lat. Nie wiadomo, czy pozostali będą mieli obniżoną stawkę, czy będą całkowicie zwolnieni z opłat. Dla porównania, Stany Zjednoczone pobierają 21 dolarów za autoryzację ESTA.

Sam proces składania wniosków ma się odbywać za pośrednictwem „częściowo zautomatyzowanego systemu informatycznego”, a akceptacja udzielana w ciągu kilku minut w przypadku ok. 95% wniosków. W wyjątkowych sytuacjach maksymalny czas oczekiwania może wynieść do miesiąca czasu. Każda osoba, której wniosek zostanie odrzucony, będzie miała prawo złożenia odwołania.

Zezwolenie ETIAS będzie upoważniać do nieograniczonej liczby wjazdów przez okres trzech lat. Jednak ich posiadacze będą zobowiązani do przestrzegania przepisów imigracyjnych i dotyczących przedłużania możliwości pobytu. Obecnie obywatele państw trzecich nie mogą przebywać na terenie Wspólny dłużej niż 90 dni na każde 180 dni.  

Data rozpoczęcia składania wniosków nie została jeszcze podana.

jm

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----