Koniec z domowymi kamerami. Nadchodzi nowe…
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

$249 – tyle zdaniem firmy Amazon ma kosztować bezpieczeństwo. Ring, czyli spółka córka globalnego giganta opracowała urządzenie, które ma monitorować wnętrza domów. To Ring Always Home Cam, czyli mini dron z kamerą. Kilka lat temu właściciel Amazona, Jeff Bezos zapowiedział, że drony będą latać wszędzie. Przepowiednie się "stety" bądź niestety właśnie sprawdzają. Amazon Ring ma prześwietlać wnętrza pomieszczeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa – tak twierdzi producent.

Dron ma zastąpić kamery montowane w pokojach, których przeważnie jest dużo i przeważnie są drogie. W tym przypadku nie trzeba będzie doprowadzać instalacji i szukać odpowiedniego miejsca – urządzenie jest samowystarczalne. Dron co do zasady ma sprawdzać, czy właściciel domu lub mieszkania zamknął okna i wyłączył żelazko. Dzięki zaawansowanej kamerze dron sprawdzi każdy kąt. Dodatkowo może być zsynchronizowany z tradycyjnym alarmem bądź kamerami i poleci tam, gdzie doszło np. do otwarcia okna w wyniku włamania - o wszystkim informując właściciela. W praktyce ma nagrywać tylko i wyłącznie podczas lotu. Jak będzie w rzeczywistości? Tego nie wiadomo. Miłośnikom nowych technologii z pewnością ta zabawka może się spodobać, ale są też ludzie „z branży”, którzy do tego rozwiązania podchodzą z dużym dystansem:

„W kraju, w którym nie ma przepisów regulujących prywatność cyfrową, każdy, kto kupuje cokolwiek od firmy mającej w przeszłości problemy z ochroną danych osobistych jest szalony” - napisał na Twitterze Walt Mossberg, ekspert w dziedzinie nowych technologii.

Przedstawiciele Amazona odpowiedzialni za stworzenie domowego drona przekonują, że urządzenie jest w pełni bezpieczne, a dostęp do niego jest zablokowany skomplikowanym szyfrowaniem. W związku z tych dostęp do zgromadzonych na nim danych przez osoby trzecie jest praktycznie niemożliwy. Dron ma trafić do sklepów w przyszłym roku po otrzymaniu niezbędnych zgód i certyfikatów.

FK