30 września 2020

Udostępnij znajomym:

Ogromne zużycie energii i ogromne zanieczyszczenie powietrza – mowa o elektrowniach węglowych. Większość europejskich krajów, a także władze federalne i stanowe USA decydują się na zmianę systemu polityki energetycznej. Węgiel musi uznać wyższość gazu ziemnego i energii odnawialnej. 

Jeden z rynkowych gigantów - firma Vistra Energy z Teksasu zdecydowała się na zamknięcie swoich elektrowni węglowych w Illinois. Dziewięć zakładów przestanie funkcjonować w nieodległej perspektywie, bo ma to nastąpić w ciągu najbliższych 10 lat. W ubiegłym roku gubernator Pritzker podpisał umowę z firmą Vistra, która miała drastycznie ograniczyć ilość spalanego węgla, a co za tym idzie, zamknąć niektóre kopalnie w Illinois. Teraz zapadła decyzja, że likwidacji ulegną wszystkie. Szefostwo spółki przyznaje wprost, że spalanie węgla w obecnych realiach nie jest aż tak rentowne jak kiedyś. Elektrownie z Illinois nie są jedynymi, które Vistra planuje zamknąć – podobny los spotka te zlokalizowane w Ohio. Firma zmieni profil działalności i niebawem zajmie się pozyskiwaniem i magazynowaniem energii solarnej.

„Vistra jednoznacznie opowiada się za przyszłością niskoemisyjną i bezemisyjną – to oferuje wyjątkowe możliwości rozwoju” – mówi Curt Morgan, prezes i dyrektor generalny Vistra Energy.

W ubiegłym roku 15% całkowitej energii elektrycznej zasilającej domy i firmy z Illinois pochodziła z elektrowni węglowych Vistra. Zamknięcie fabryk w Illinois i Ohio zmniejszy ilość zanieczyszczeń, które docierają także do innych stanów i przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza głównie w środkowo-zachodnich stanach. Kominy elektrowni węglowych wypuszczają do atmosfery tony toksycznych metali – m.in. rtęć i ołów. Zredukowanie liczby elektrowni należących do Vistry tylko w tych dwóch stanach pozwoli na zmniejszenie emisji gazów przedostających się do atmosfery o ilość porównywalną z tą, którą generuje 10 milionów samochodów poruszających się po drogach.

“Rynek zmienia się i węgiel powoli nie jest w stanie konkurować z innymi źródłami energii” – mówi Howard Learner, dyrektor wykonawczy Environmental Law and Policy Center.

Organizacje klimatyczne z radością przyjęły wiadomość o rezygnacji z kopalni węglowych – twierdzą, że może to zapoczątkować masowe przejścia na odnawialne źródła energii. Sama Vistra nie rezygnuje całkowicie z użycia węgla. Część z ich kopalni węglowych w Teksasie nadal będzie funkcjonować tak jak dotychczas.

Od 2011 w Stanach Zjednoczonych zostało zamkniętych ponad 100 elektrowni węglowych. Niektóre nadal funkcjonują, ale w oparciu o inny surowiec - gaz. Węgiel, który kiedyś stanowił ponad połowę całej produkcji energii elektrycznej w USA, według Agencji Informacji Energetycznej ma w tym roku stanowić zaledwie 18 proc. całego łańcucha. Z gazu ziemnego produkuje się połowę energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych.

FK

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor