Konkurs „Majowe Święta”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stowarzyszenie „Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL” w Gnieźnie ogłosiło konkurs trzeciomajowy dla uczniów polonijnych z całego świata.

„Ogłosiliśmy konkurs międzynarodowy „Majowe Święta”. Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych jego dniach obchodzone są trzy ważne święta. Pierwszego maja nie tylko obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy, ale także kolejne rocznice przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Drugiego maja z kolei celebrujemy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii. Trzeciego maja w wolnej Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie celebrujemy kolejne rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mając na względzie te niezwykle ważne dla Polski wydarzenia, jako Stowarzyszenie ogłosiliśmy światowy konkurs dla młodzieży szkolnej, który ma za zadanie przybliżenie im tej tematyki oraz poszerzenie zainteresowań problematyką patriotyzmu. Drugim, niezwykle ważnym aspektem konkursu, jest doskonalenie umiejętności plastyczno-technicznych i fotograficznych uczestników. Będzie to wirtualna parada majowa, inna niż dotychczasowe, do udziału w której zapraszam serdecznie uczniów polskich szkół sobotnich w Chicago” – powiedziała w rozmowie telefonicznej prezes stowarzyszenia Małgorzata Tomczak.

Aby wziąć udział w konkursie mającym za zadanie przybliżenie haseł i znaczenia świąt państwowych oraz rocznic, należy wykonać jedno z trzech zadań. Uczeń może zrobić dowolną techniką rysunek ukazujący barwy ojczyste. Można udekorować dom flagami biało-czerwonymi oraz kwiatami. Trzecią płaszczyzną konkursowych zmagań jest nagranie wiersza lub piosenki o tematyce majowej i narodowej oraz przesłanie nagrania, zdjęć rysunków oraz dekoracji trzeciomajowych na elektroniczny adres stowarzyszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych jest pozarządową, niezależną i niepolityczną organizacją pożytku publicznego prowadzącą działalność społecznie użyteczną w zakresie upowszechniania wiedzy, nauki i kultury polskiej, oraz propagowania i upowszechniania nauczania i wychowania w zakresie szkolnictwa polskiego poza granicami Polski, wśród dzieci i młodzieży będących uczniami szkół polskich i polonijnych oraz nauczycielami skupionymi w tych placówkach edukacyjnych. Działalność Stowarzyszenia polega na poszukiwaniu i wypracowywaniu wspólnej płaszczyzny kontaktów i współpracy, zarówno między poszczególnymi szkołami jaki i środowiskiem nauczycielskim poprzez wymianę doświadczeń, wprowadzanie nowatorskich metod nauczania, wykorzystania technik multimedialnych oraz wspólne realizowanie projektów edukacyjnych, organizowanie i upowszechnianie wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi, konkursów plastycznych, literackich, historycznych oraz utrzymywanie kontaktów między nauczycielami, organizowanie spotkań i konferencji nauczycielskich rozwijających myśl pedagogiczną. Klub powstał w roku 2016 z inicjatywy p. Małgorzaty Tomczak oddanego pedagoga i nauczyciela dzieci i młodzieży. Członkami klubu są nauczyciele - pasjonaci z Gniezna, z Polski i całego świata. Jednym z dwóch wiceprezesek organizacji jest Elżbieta Berkowicz z Wietrznego Miasta.

Stowarzyszenie zorganizowało do tej pory kilka konkursów i projektów o zasięgu międzynarodowym. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się jedno z ostatnich przedsięwzięć z udziałem młodzieży z całego świata pod tytułem „Nigdy więcej wojny”, którego celem było zgromadzenie wspomnień żyjących bohaterów II wojny światowej i wydanie ich przed rokiem w formie książkowej. W bieżącym roku powstał kolejny projekt – „Wielcy Polacy” – upamiętniający św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak