Koronawirus w Illinois
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W tym tygodniu Illinois osiągnęło dwa kolejne ponure kamienie milowe: do środy w całym stanie doszło już do ponad 11,000 zgonów związanych z koronawirusem i ponad 600,000 zachorowań.

Wśród ofiar Covid-19 w naszym stanie większość stanowiły osoby starsze, w tym 47% powyżej 80 lat i 24% w wieku od 70 do 79 lat. Około połowa zgonów w stanie została powiązana z placówkami opieki długoterminowej.

Przemawiając w środę gubernator JB Pritzker powiedział, że kolejna fala zachorowań jest gorsza na kilku poziomach. W przeciwieństwie do sytuacji na wiosnę, gdy gloryfikowano lekarzy za ich ciężką pracę, gubernator zauważył, iż obecnie pracownicy służby zdrowia, lekarze, pielęgniarki i specjaliści mają do czynienia z pacjentami, którzy nie wierzą, że Covid-19 jest poważnym problemem i narażeni są na ciągłą krytykę.

„Zbyt wiele osób uważa, że Covid-19 to mistyfikacja” – powiedział.

Z informacji Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że do tej pory pod względem liczby zgonów spowodowanych koronawirusem Illinois utrzymuje się za najbardziej zaludnionymi stanami, takimi jak Nowy Jork, Tekstas, Kalifornia czy Floryda. Biorąc pod uwagę populacje, Illinois zajmuje obecnie 11 miejsce w kraju pod względem całkowitej liczby zgonów wiązanych z koronawirusem i 9 miejsce pod względem liczby przypadków Covid-19.

W okresie od 11 do 17 listopada, 11.9% wszystkich wykonanych w Illinois testów potwierdziło nowe przypadki Covid.

Liczba hospitalizacji w całym stanie nadal rośnie, a według IDPH, w środę wieczorem prawie 6 tysięcy pacjentów było hospitalizowanych z powodu Covid, w tym 1,146 na oddziałach intensywnej terapii i 547 podłączonych do respiratorów.

jm