Krótsza kwarantanna
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Amerykańskie Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) skracają 14-dniową kwarantannę dla osób, które miały kontakt z chorym na COVID-19. Nowe zalecenia to reakcja agencji na apele społeczeństwa i obserwacje zachowań Amerykanów.

Okres kwarantanny zgodnie z nowymi regulacjami będzie mógł być skrócony do 10 dni, jeżeli u osoby izolowanej nie będą występowały żadne objawy zakażenia – przede wszystkim podwyższona temperatura i utrata węchu lub smaku. Drugą możliwością jest zakończenie kwarantanny po 7 dniach, jeśli dana osoba uzyska negatywny wynik testu na koronawirusa i nie będzie miała objawów choroby. Jak zapewniają urzędnicy CDC - nowe wytyczne dotyczące kwarantanny zostały oparte na wielu wykresach i modelach opracowanych przez naukowców z CDC i innych agencji. O zweryfikowanie sposobu nakładania kwarantanny na osoby po kontakcie z chorym od dłuższego czasu apelował wiceprezydent Mike Pence. Nie wszyscy Amerykanie stosowali się do nakazu izolacji i nie każdy go przestrzega.

„Wiele osób zbyt wcześnie kończy kwarantannę z powodu presji powrotu do pracy i szkoły. Z kolei inni nie chcą ujawniać nazwisk osób, z którymi mieli kontakt. Obawiają się, że także one zostaną poddane kwarantannie” – mówią urzędnicy CDC.

Skrócenie kwarantanny może mieć z kolei negatywne skutki patrząc przez pryzmat sytuacji epidemicznej. Teoretycznie możliwe jest, że osoba, która skończy kwarantannę wcześniej, może być nosicielem wirusa.

„Możemy bezpiecznie skrócić czas kwarantanny, ale akceptujemy, że istnieje niewielkie, szczątkowe ryzyko, że osoba, która kończy kwarantannę wcześniej może zarazić innych” – mówi dr John Brooks z CDC.

Agencja na swojej stronie internetowej poinformowała, że w przypadku osoby poddanej kwarantannie przez 10 dni, która nie miała żadnych objawów, ryzyko transmisji wirusa na kogoś innego po izolacji szacuje się na około 1%, z górnym limitem około 10%. Z kolei w przypadku osób odizolowanych przez 7 dni, bez objawów i uzyskujących negatywny wynik testu, możliwość zakażenia innych wynosi od 5 do 12%

Dr. Henry Walke z CDC stwierdził, że nadal najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19 jest 14-dniowa kwarantanna. Nawet przy tej wynoszące 7 lub 10 dni należy monitorować swój stan zdrowia przez 14 od momentu kontaktu z osobą zakażoną. Centrum wydało też zalecenia dotyczące zbliżających się świątecznych podróży. Oczywiście nie są one rekomendowane, ale jeżeli do nich dojdzie, to warto wykonać test przynajmniej jeden dzień przed planowanym wyjazdem.

fk