----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) skracają czas izolacji z 10 do 5 dniu dla osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19, a infekcje przechodzą bezobjawowo.

"Zmiana ta jest podyktowana naukowo udowodnionym faktem, że większość przypadków transmisji wirusa SARS-CoV-2 ma miejsce we wczesnym stadium choroby, zazwyczaj w ciągu 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i 2-3 dni po. Osoby, u których stwierdzono wynik pozytywny, powinny być izolowane przez 5 dni, a jeśli w tym czasie nie wystąpią objawy, mogą opuścić izolację, pod warunkiem, że przez kolejnych 5 dni będą nosić maskę” - napisano w oświadczeniu.

CDC uaktualniło również zalecany okres kwarantanny dla osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi. Osoby niezaszczepione oraz te, u których minęło więcej niż sześć miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki firmy Pfizer-BioNTech lub Moderna, lub dwa miesiące od szczepionki firmy Johnson & Johnson, powinny poddać się 5-dniowej kwarantannie, a następnie przez kolejne 5 dni nosić maskę. Jeśli kwarantanna jest niemożliwa, konieczne jest noszenie maski przez 10 dni. Ci, którzy przyjęli dawkę przypominającą, nie muszą poddawać się kwarantannie, zaleca się jednak noszenie maski przez 10 dni.

"Wariant Omicron rozprzestrzenia się szybko i może wpłynąć na wszystkie aspekty naszego życia" - powiedziała dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky. "Zaktualizowane zalecenia CDC dotyczące kwarantanny równoważą to, co wiemy o rozprzestrzenianiu się wirusa i ochronie zapewnianej przez szczepionki i dawkę przypominającą. Te aktualizacje zapewniają, że ludzie mogą bezpiecznie kontynuować swoje codzienne życie".

Jak twierdzi dr Anthony Fauci zmiany mają na celu utrzymanie sprawnego funkcjonowania społeczeństwa. “Chcemy, aby ludzie wrócili do pracy, szczególnie tam, gdzie są niezbędni, tak, aby społeczeństwo funkcjonowało sprawnie” - powiedział czołowy ekspert od chorób zakaźnych.

Przypominamy, ze w zeszłym tygodniu CDC uaktualniło wytyczne dla pracowników służby zdrowia zakażonych koronawirusem, którzy przechodzą infekcje bezobjawowo lub łagodnie. Nowe zasady mówią, iż mogą oni wrócić do pracy po siedmiu dniach, jeśli w tym czasie ich testy na obecność koronawirusa będą negatywne.

Dawka przypominająca

Według informacji przekazanych przez CDC trzecia dawka szczepionki znacznie obniża ryzyko zakażenia się nowym wariantem wirusa oraz jego transmisji. “Dane z Afryki Południowej i Wielkiej Brytanii pokazują, że skuteczność szczepionki po przyjęciu dwóch dawek szczepionki mRNA wynosi około 35 proc. Dawka uzupełniająca przywraca ją do 75 procent".

CDC podkreśla, że zapobieganie chorobie jest najlepszym rozwiązaniem i każdy, kto może przyjąć szczepionkę, powinien to zrobić. "Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko ciężkiej choroby, hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19. CDC zdecydowanie zachęca do szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich, którzy ukończyli 5 lat oraz do szczepień przypominających tych, którzy mają ukończone 16 lat. Szczepienie jest najlepszym sposobem ochrony”.

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały 242 miliony ludzi, 205 milionów jest w pełni zaszczepionych, a 66 milionów przyjęło dawkę przypominającą. 

al