Kto nie zapłacił jeszcze podatku od nieruchomości?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kilku wielkich

Willis Tower, Water Tower Place i niektóre wielkie, podmiejskie centra handlowe jeszcze nie zapłaciły drugiej raty podatku od nieruchomości. Oczywiście nic w tym złego, gdyż opłaty te można opóźnić ze względu na pandemię, ale dla niektórych jest to oznaką nadchodzących kłopotów, albo sprytnego zarządzania pieniędzmi przez wielkie korporacje.

Od początku istniało wysokie prawdopodobieństwo, iż to właściciele budynków komercyjnych, a nie prywatnych domów, będą bardziej skłonni skorzystać z możliwości opóźnienia spłat w Cook County.

Wśród zalegających z rachunkami za podatek od nieruchomości są w Chicago Willis Tower i Water Tower Place, a na przedmieściach ogromne centra handlowe - Northbrook Court, Westfield Old Orchard, czy Woodfield.

46

Według danych podanych opublikowanych przez biuro skarbnika powiatu, łącznie nie zapłacono jeszcze podatku od 314,000 nieruchomości komercyjnych i prywatnych na sumę $1.892 mld. należnych 1 sierpnia. W sumie naliczono $7.5 mld. property tax, więc brakująca suma jest znaczna.

Chociaż teoretycznie płatności należało uiścić do 1 sierpnia, to w związku z pandemią i specjalnym zarządzeniem władz powiatu, wszystkie karne odsetki za spóźnienie zostaną uchylone pod warunkiem, że pełna płatność zostanie dokonana do 1 października.

47

Z danych wynika, że biznesy w większym stopniu skorzystały z tej ulgi niż prywatni właściciele nieruchomości. Pojawia się jednak pytanie, czy jest to oznaką problemów finansowych, czy też wynikiem zarządzania pieniędzmi?

Wzrost o kilkaset %

W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kwota rachunków niezapłaconych przez prywatnych właścicieli domów wzrosła o 114 procent, z 338 mln. do 726 milionów.

Jednak niedobór w spłatach komercyjnych, głównie biurowców i obiektów handlowych, wzrósł w tym samym czasie o 408%, z 229.5 mln. do 1.167 miliarda dolarów

Wzrost liczby niezapłaconych podatków za budynki komercyjne był szczególnie wyraźny w Chicago i podniósł się prawie siedmiokrotnie, z 84 do 561 mln.

Biuro skarbnika uważa, że brak płatności jest oznaką, iż wielu operatorów budynków komercyjnych stoi w obliczu kryzysu finansowego, ponieważ ich najemcy – głównie użytkownicy powierzchni sklepowych i biurowych - nie płacą czynszów na czas.

Ale sami przedstawiciele wielu firm spóźnionych z płatnościami zaznaczają, że powodem jest dana im możliwość opóźnienia spłat rachunku.

„Zamierzamy zapłacić do 1 października. Po prostu skorzystaliśmy z możliwości opóźnienia bez kary” - powiedziała rzeczniczka Brookfield Properties , które są właścicielem Water Tower Place i Northbrook Court.

Te dwa miejsca znajdują się w śród największych w tej chwili dłużników skarbnika powiatu, co można zobaczyć w dołączonych tabelach.

RJ