Ktoś może brać za ciebie pieniądze
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Rafał Jurak

Rafał Jurak


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowy Departament Pracy, odpowiedzialny między innymi za wypłatę świadczeń dla bezrobotnych, padł ofiarą oszustw wykorzystujących program Pandemic Unemployment Assistance.

Program ten, uchwalony w ramach federalnej ustawy CARES, zapewnia zasiłki z funduszy federalnych pracownikom niezależnym, którzy zwykle nie kwalifikują się do tradycyjnego programu ubezpieczeń na wypadek bezrobocia.

W wydanym w tym tygodniu oświadczeniu IDES (Illinois Department of Employment Security) poinformował, iż program został opracowany w pośpiechu w związku z kryzysem COVID-19 i nie zawiera odpowiednich zabezpieczeń przeciw nadużyciom.

Mechanizm oszustwa

W przypadku tradycyjnego podania o świadczenie pracodawca może zakwestionować roszczenie informując na przykład, że wnioskodawca jest nadal zatrudniony lub stracił pracę z własnej winy. W przypadku pracowników niezależnych nie ma osoby, która mogłaby w ten sposób zweryfikować podanie.

Oszuści składają więc wnioski o wsparcie finansowe przy użyciu fałszywych dowodów tożsamości, a następnie zmieniają metodę płatności z kart debetowych wysyłanych pod fizyczny adres na własny, bezpośredni depozyt bankowy. Nie zawsze jednak taka zamiana się udaje, w związku z czym dziesiątki osób zgłosiło ostatnio władzom otrzymanie kart z zasiłkiem dla bezrobotnych, mimo że się o niego nie ubiegały.

Agencja stwierdziła, że osoby stojące za tymi oszustwami prawdopodobnie uzyskały dane osobowe milionów osób w wyniku wcześniejszych ataków hakerskich na różne instytucje i firmy, choćby kradzieży danych z Equifax w 2017 r.

Możesz mieć kłopoty

IDES nie podał, ile fałszywych roszczeń tego typu wykryto, ani o jakie sumy chodzi. Dowiedzieliśmy się natomiast, iż agencja współpracuje w tej sprawie z lokalnymi i federalnymi organami śledczymi. Wiadomo również, że proceder wykryty został niemal w każdej agencji tego typu na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Jeśli do prywatnej skrzynki trafi taka karta debetowa, a my ją aktywujemy, będziemy mieli trudności z przekonaniem, że to nie my złożyliśmy podanie o świadczenie, które w tym przypadku będzie uznane za wyłudzenie.

„Jeśli otrzymałeś kartę debetową pocztą, nie aktywuj jej” - powiedział gubernator Illinois poruszając ten temat na niedawnej konferencji prasowej. Zasugerował również sprawdzenie historii kredytowej pod kątem takiego oszustwa.

Osoby, które mają dowody lub podejrzewają, że w ich imieniu złożone zostało fałszywe roszczenie, proszone są o natychmiastowe skontaktowanie się z IDES pod numerem 1-800-814-0513 i zgłoszenie kradzieży tożsamości.

Informacje na temat identyfikacji i zgłaszania kradzieży tożsamości są dostępne na stronie Federalnej Komisji Handlu - www.ftc.gov.

RJ