Legalnie na plaży
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prognoza pogody na ten tydzień, z temperaturami zbliżającymi się do 80 stopni i słonecznym niebem, może zachęcać do ostatnich odwiedzin na plaży w tym sezonie. Jednak plaże w Chicago pozostają zamknięte od marca z powodu pandemii koronawirusa. Okazało się jednak, iż można połączyć przyjemne i pożyteczne, biorąc udział w programie sprzątania plaży.

Shedd Aquarium, Alliance for the Great Lakes oraz Chicago Park Disctrict organizują codzienne akcje, które rozpoczęły się w poniedziałek na plaży Loyola i zakończą w sobotę na plaży przy 63rd Street - to wysiłki w ramach trwającego na całym świecie projektu International Coastal Cleanup.

Podczas każdej 90-minutowej zmiany wolontariusze będą zbierać śmieci, sortować surowce wtórne i dokumentować rodzaj odpadów, które zbierają. Podobne informacje są opracowywane podczas porządków terenu Wielkich Jezior i zostaną dodane do bazy danych, która pomoże w podejmowany decyzji dotyczących zarządzania wybrzeżami i polityki walki z zanieczyszczeniami.

W tym tygodniu porządkowanie plaż zostało zaplanowane:

- środa, godz. 10 am oraz 1 pm - Ping Tom Memorial Park
- czwartek, godz. 10 am oraz 1 pm - La Rabida Beach
- piątek, godz. 10 am - Calumet Park Beach
- sobota, godz. 9 am, 11:30 am oraz 2 pm - 63rd Street Beach.

Według przedstawicieli Shedd Aquarium sprzątanie, które zostało ograniczone w 2020 roku ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa spowodowane Covid-19, jest bardzo ważne z punktu widzenia ochrony dzikich zwierząt wodnych i przedostawaniu się zanieczyszczeń do jeziora Michigan i rzeki Chicago.

Aby wziąć udział w akcji wymagana jest rejestracja, ilość chętnych jest ograniczona ze względu na możliwość zapewnienia wymaganego dystansu społecznego. Aby się zarejestrować należy wysłać email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nawet bez udziału w sprzątaniu plaży można przyłączyć się do wspólnych wysiłków, choćby poprzez zbieranie śmieci w swojej okolicy. Śmieci znajdujące się na ulicach i chodnikach mogą przedostawać się do Wielkich Jezior przez kanały ściekowe.Warto także zwiększać świadomość na temat zanieczyszczenia plastikiem. Według Alliance for the Great Lakes, 85% śmieci zbieranych przez wolontariuszy to plastik.

JM