----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Firma Pfizer opracowała lek, który ma skutecznie zwalczać infekcję koronawirusa. Koncern złożył wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o wydanie zgody na stosowanie go w leczeniu COVID-19.

Medykament nazywa się Paxlovid, a podawanie go w fazie testów zmniejszyło liczbę hospitalizacji i zgonów u pacjentów wysokiego ryzyka o 89 proc. Badanie kliniczne Pfizera przeprowadzono na grupie ponad 1,200 pacjentów, u których występowało ryzyko hospitalizacji lub zgonu, mających co najmniej jeden czynnik rozwoju ciężkiej choroby – m.in. otyłość czy starszy wiek.

"Podejmujemy jak najszybsze działania, aby ten potencjalny lek trafił do rąk pacjentów i z niecierpliwością czekamy na współpracę z amerykańską agencją FDA przy rozpatrywaniu naszego wniosku" - przekazał Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Dodał, że doustne leki antywirusowe będą grały kluczową rolę w redukcji poważnych przypadków Covid-19. „Musimy nad tym pracować, by wszystkim ludziom, niezależnie od tego, gdzie żyją, albo w jakiej sytuacji się znajdują, można było zapewnić dostęp do tych przełomowych okryć" - przekazał w oświadczeniu. Agencja Associated Press poinformowała, że stosowanie Paxlovidu daje najlepsze efekty, gdy terapia zostanie wdrożona w ciągu trzech dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Sam proces leczenia nie wymaga hospitalizacji. Paxlovid należy do grupy leków stosowanych od wielu lat w leczeniu m.in. HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Paxlovid ma na celu blokowanie enzymu potrzebnego koronawirusowi do namnażania się. Na chwilę obecną ani koncern, ani eksperci medyczni nie poinformowali o efektach ubocznych po stosowaniu doustnego leku na koronawirusa.

Licencja także dla innych

Pfizer podpisał umowę, na mocy której udostępni innym firmom możliwość produkowania tańszej wersji swojego leku na Covid-19. To może oznaczać, że terapia będzie dostępna w 95 krajach słabo rozwiniętych, w których epidemia zbiera największe żniwo. Koncern podpisał umowę ze wspieraną przez ONZ organizacją Medicines Patent Pool (MPP), która będzie mogła udzielać licencji na produkcję medykamentu. Pfizer nie jest jedyny, bo nad lekiem na koronawirusa o nazwie Molnupiravir – także w formie doustnej, pracuje jeszcze koncern Merck & Co. Pod koniec października firma informowała, że podpisała podobne porozumienie z MPP. Zatem sam lek, jak i proces jego produkcji i dystrybucji będzie bardzo podobny.

Zalety

Agencja Reutersa przypomina, że wszystkie tabletki antywirusowe ułatwią leczenie COVID-19 między innymi dlatego, że są łatwiejsze w produkcji i nie trzeba ich przechowywać w warunkach chłodniczych, jak chociażby szczepionek. Ponadto pacjenci mogą z nich korzystać swobodnie u siebie w domu, bez potrzeby wizyty w przychodni czy szpitalu.

fk