13 maja 2020

Udostępnij znajomym:

Szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 jeszcze nie wynaleziono, chociaż pracuje nad nią kilkadziesiąt zespołów badawczych na całym świecie. Doraźnym środkiem, którego przydatność została już potwierdzona, jest lek przeciwwirusowy Remdesivir, przez niektórych określany jako pierwszy, który rzeczywiście pomaga wygrać walkę z chorobą, a z pewnością zminimalizować jej skutki.

Dzięki współpracy władz federalnych i producenta farmaceutyku, Remdevisir zostanie dostarczony do 6 stanów. Oprócz Illinois skorzystają z niego mieszkańcy New Jersey, Michigan, Connecticut, Maryland i Iowa. Dystrybucją leku zajmą się stanowe i miejskie departamenty zdrowia.

„Stanowe i lokalne departamenty zdrowia najlepiej znają potrzeby placówek medycznych zajmujących się leczeniem pacjentów z COVID-19 na danym terenie” - przekazała federalna agencja.

Najwięcej, bo 140 partii leku, trafi do szpitali w Illinois. Skorzystają z niego w pierwszej kolejności pacjenci w stanie krytycznym, przeważnie ci podłączeni do respiratorów i mający kłopoty z samodzielnym oddychaniem. Rzecznik gubernatora Pritzkera powiedziała, że plan dystrybucji leku na terenie Illinois nie został jeszcze ustalony. Producentem Remdesiviru jest firma Gilead Sciences z Kalifornii, która wszystkie zapasy magazynowe przekazała federalnym władzom, aby w ten sposób pomóc w walce z pandemią koronawirusa.

„Podchodzimy do tego ze spokojem, ponieważ jest to pierwszy, ważny krok dla hospitalizowanych pacjentów. Chcemy mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby pacjenci otrzymywali lek, dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu około 1.5 miliona fiolek” – powiedział dyrektor generalny GS, Daniel O'Day.

Pod koniec kwietnia FDA zatwierdziła awaryjne stosowanie tego leku przeciwwirusowego u pacjentów w krytycznym stanie z Covid-19. Było to wynikiem wstępnych badań klinicznych, które wykazały, iż u pacjentów leczonych Remdesivirem powrót do zdrowia następował o 31% szybciej. Leczenie skrócone było z 15 do 11 dni.

„Chociaż 31-procentowa poprawa nie wydaje się być znacząca, jest to bardzo ważny krok udowadniający, iż lek może blokować tego wirusa” - powiedział dr Anthony Fauci dziennikarzom na spotkaniu w Białym Domu.

Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele pytań i wątpliwości dotyczących leku i dotychczasowych badań. Remdesivir nie jest cudownym lekiem i wydaje się mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie sprawił, że koronawirus stanie się łagodniejszą, łatwiejszą do opanowania chorobą.

Jak działa Remdesivir?

To lek przeciwwirusowy opracowany pierwotnie przez firmę biofarmaceutyczną Gilead Sciences do leczenia wirusa Ebola. Chociaż lek nie sprawdził się przeciwko tej chorobie, później okazał się obiecujący w walce z SARS i MERS - chorobami wywołanymi przez koronawirusy - dlatego badacze sądzili, że Remdesivir może pomóc w walce z COVID-19.

Remdesivir ma na celu spowolnienie lub powstrzymanie wirusa przed tworzeniem własnych kopii poprzez blokowanie jednego z enzymów. Jest najskuteczniejszy, gdy jest podawany wcześnie - gdy tylko pacjenci zaczynają wykazywać objawy. Jednak podawanie leku we wczesnej fazie infekcji jest sporym wyzwaniem, ponieważ podaje się go pacjentowi dożylnie przez 10 dni.

Kto może otrzymać Remdesivir?

Zapas Remdesiviru jest ograniczony i obecnie jest zarezerwowany dla pacjentów w najgorszym stanie, u których poziom tlenu we krwi wynosi 94% lub mniej i którzy wymagają jego suplementacji.

O ile wszyscy liczą, że wspomniany lek spełni pokładane w nim nadzieje, to warto pamiętać, iż zanim będzie mógł być szeroko stosowany, musi spełniać rygorystyczne standardy FDA. Poza tym żaden lek nie jest bez skutków ubocznych: Remdesivir może powodować uszkodzenie wątroby u niektórych pacjentów.

Chociaż opracowanie Remdesiviru jest ważnym pierwszym krokiem, to wciąż jesteśmy daleko od terapii zatwierdzonych przez FDA, które udowodniłyby, że zapobiegają lub leczą COVID-19. Pierwsze terapie oparte na przeciwciałach mogą pojawić się dopiero jesienią i to przy sprzyjającym zbiegu okoliczności, podobnie ze szczepionką, na którą poczekamy jeszcze minimum rok, a prawdopodobnie znacznie dłużej.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor