Liczba strzelanin na autostradach wzrosła ponad dwukrotnie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Joe Starnes nie może trzymać filiżanki z kawą w prawej ręce. Niewiele jest w stanie utrzymać. Minęło pięć miesięcy odkąd prawa ręka mężczyzny została uszkodzona po tym, gdy w stronę jego samochodu oddanych zostało 14 strzałów. Starnes późną nocą wracał autostradą Dan Ryan do domu, gdzie doszło do strzelaniny.

"Kiedy zostajesz postrzelony, twoje życie się zmienia" - powiedział. "Wszystko staje się inne".

Strzelanina była jedną ze 128, do których doszło na drogach ekspresowych w rejonie Chicago w 2020. Ich liczba była ponad dwukrotnie wyższa niż w każdym z poprzednich czterech lat: 52 w 2019, 43 w 2018, 51 w 2017 i 54 w 2016.

Siedem z osób, do których strzelano w ubiegłym roku w rejonie Chicago zginęło, a co najmniej 65 innych odniosło obrażenia. Ze 128 strzelanin w 2020 roku tylko 12 zakończyło się aresztowaniem i oskarżeniem sprawcy.

Jedną z najmłodszych ofiar strzelanin na autostradach w ubiegłym roku była 10-miesięczna dziewczynka Ny'Ori Askew. Kula trafiła ją w skroń i omal nie zabiła, gdy dziewczynka jechała na tylnim siedzeniu samochodu po autostradzie Bishop Ford Freeway zeszłego lata. Pomimo wyznaczonej nagrody w wysokości 10,000 za informacje prowadzące do aresztowania, nikt nie został zatrzymany. Rodzice dziecka po tym zdarzeniu planowali wyprowadzkę z Chicago.

Z informacji policji stanowej wynika, że ponad jedna trzecia strzelanin na drogach ekspresowych w ubiegłym roku - 36 incydentów - miało miejsce na Dan Ryan. Do 26 doszło na autostradzie międzystanowej 57; 25 na I-290; 18 na Bishop Ford, 9 na I-55, 6 na Kennedy.

Strzelaniny nie skończyły się wraz z początkiem nowego roku. Już 7 stycznia około godz. 11:30 rano mężczyzna został postrzelony na Dan Ryan.

Więcej kamer

Policja twierdzi, że posiadanie większej ilości lepszej jakości kamer i czytników tablic rejestracyjnych na drogach ekspresowych pomogłoby w ich dochodzeniach, chociaż niektóre grupy broniące praw obywatelskich sprzeciwiają się takim środkom ze względu na ochronę prywatności.

"Nagrania z kamer na autostradzie dostarczały dowodów, które były przydatne w stawianiu zarzutów karnych w związku z dochodzeniami dotyczącymi dróg ekspresowych" - powiedziała Beth Hundsdorfer, rzeczniczka policji stanowej.

Hundsdorfer dodała, iż policja stanowa uważa, że pandemia może być przyczyną gwałtownego wzrostu takich przypadków, wyjaśniając, że ruch, zwłaszcza na początkowym etapie, był stosunkowo niewielki, co dawało przestępcom "łatwą drogę ucieczki" i zapewniało śledczym mniejszą ilość potencjalnych świadków.

Rzeczniczka Departamentu Transportu w Illinois, Maria Castaneda poinformowała, że wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych powiatu Cook znajdują się 62 kamery o wysokiej rozdzielczości, z których 27 zostało zmodernizowanych w 2020. Większość z pozostałych ma nadal standardową rozdzielczość.

Standardowe kamery dobrze sprawdzają się dla potrzeb agencji transportowej, ponieważ robią szerokie zdjęcia ruchu drogowego, okazują się pomocne, ale nie są idealne do celów organów ścigania.

"Zbieranie i rejestrowanie obrazów na potrzeby dochodzeń policyjnych nie jest obszarem specjalizacji Departamentu Transportu" - powiedziała Castaneda. "Nadal współpracujemy z policją stanową, aby opracować możliwe ulepszenia, które mogą pomóc w jak najlepszym wykorzystaniu kamer na drogach ekspresowych".

jm