----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Zaledwie kilka tygodni po tym, jak burmistrz Lori Lightfoot ogłosiła, że zamierza ubiegać się o reelekcję, nowe badanie pokazuje, że większość wyborców w Chicago twierdzi, że nie zasługuje ona na kolejne cztery lata. Czy zasługuje na nie John Catanzara, były już policjant i przewodniczący Fraternal Order of Police, który właśnie zgłosił taki zamiar?

Poproszeni o opinię na temat szans Lightfoot w zaplanowanych na luty 2023 r. wyborach na stanowisko burmistrza Chicago, uczestnicy sondażu w większości ocenili je jako niewielkie. Około trzech piątych potencjalnych wyborców powiedziało „nie” dla kolejnej kadencji obecnej burmistrz.

Kolejne 4 lata Lightfoot odrzuciło 68.4% prawdopodobnych wyborców latynoskich, 61.5% wyborców białych i 49.4% wyborców czarnych.

Chętnie widziałoby ją w dalszym ciągu na tym stanowisku 33.7% potencjalnych wyborców czarnych, 15.8% Latynosów i 15.4% białych, głosujących mieszkańców Chicago.

Takie poparcie prawdopodobnie pozwoli jej na zwycięstwo w prawyborach demokratycznych, może jednak okazać się za małe do zwycięstwa w samych wyborach, gdzie wymagane jest ponad 50% głosów.

Na razie nie ma pewności, ilu kandydatów na burmistrza będzie startować w 2023 roku. Jedyną osobą, jaka wyraziła publicznie taki zamiar, jest John Catanzara, szef FOP, który właśnie zapowiedział przejście na emeryturę w celu uniknięcia rozprawy dyscyplinarnej związanej ze swoim zachowaniem na służbie oraz publicznymi komentarzami jako przewodniczącego związku policjantów.

Złe wyniki sondaży obecnej burmistrz to dla niego dobra wiadomość. Zła jest taka, że jego notowania są jeszcze słabsze. Badanie wykonane na zlecenie FOX 32 Chicago wykazało, że nie cieszy się on zbyt dużą popularnością wśród mieszkańców Chicago, mimo politycznej walki toczonej z niepopularną burmistrz, którą w ankiecie poparł zaledwie jeden na pięciu wyborców.

Catanzara na razie daleko w tyle

Podczas gdy burmistrz pozostaje w tyle za kilkoma z siedmiu kandydatów w hipotetycznych pojedynkach, Catanzara jest jedyną osobą, z którą Lori Lightfoot prowadzi z dużym marginesem.

Zapytani, kogo chętniej by poparli w wyborach, 45.7% respondentów wskazało na Lightfoot, 30.3% było niezdecydowanych, a tylko 24% opowiedziało się za Catanzarą.

Przewodniczący Graternal Order of Police w Chicago oficjalnie przeszedł na emeryturę z Departamentu Policji mówiąc, że jego kolejnym celem jest kandydowanie na burmistrza Chicago.

Pozostają pytania różnej natury. Na przykład, czy nie będąc już policjantem może utrzymać funkcję szefa policyjnego związku. Poza tym, czy w razie ubiegania się o publiczne stanowisko, gdy wszystkie zarzuty przeciw niemu zgłaszane w okresie 27-letniej kariery poddane zostaną ocenie opinii publicznej, nie obniży to jeszcze bardziej jego obecnych notowań.