----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Burmistrz Lori Lightfoot poinformowała w czwartek, że prowadzi rozmowy z gubernatorem Pritzkerem na temat ponownego otwarcia restauracji w Chicago.

„Jestem bardzo skoncentrowana na ponownym otwarciu naszych restauracji” – powiedziała podczas konferencji prasowej w czwartek. „Spełniamy większość kryteriów ustanowionych przez stan”.

Niedawna ankieta przeprowadzona przez Illinois Restaurant Association wykazała, że 20% właścicieli restauracji twierdzi, że wycofa się z biznesu w ciągu najbliższych kilku miesięcy, jeśli wkrótce nie dojdzie do ponownego otwarcia. Oznaczałoby to utratę pracy dla 120,000 pracowników w całym stanie.

Wielu właścicieli restauracji już zbankrutowało. Odkąd gubernator zakazał serwowania posiłków wewnątrz restauracji, te nadal działające przetrwały tylko dzięki zamówieniom na wynos i dostawom.

W wydanym w czwartek oświadczeniu stowarzyszenie restauratorów wezwało gubernatora do „natychmiastowego zezwolenia na bezpieczne i ograniczone serwowanie posiłków w pomieszczeniach zamkniętych”.

Na początku tego tygodnia Chicago Restaurant Coalition zaczęło rozpowszechniać petycję o umożliwienie działalności przy 20% obłożeniu. Dyrektor wykonawczy tej organizacji, Roger Romanelli twierdzi, że w wysoce regulowanym sektorze nikt nie będzie lepiej przestrzegał wytycznych i środków ostrożności, niż restauracje w Chicago.

Burmistrz zgadza się, mówiąc, że otwarcie restauracji mogłoby powstrzymać ludzi przed gromadzeniem się w niewłaściwy sposób.

„Są na to różne przykłady, widzimy, jak ludzie wchodzą do prywatnych przestrzeni czy hoteli pokojowych i organizują przyjęcia, bez konieczności noszenia maseczek, narażając się w ten sposób na większe ryzyko” – powiedziała.

Pritzker nie wyraził w czwartek wyraźnego poparcia dla takiego rozwiązania, dodając, że eksperci ds. zdrowia publicznego „opracowują środki łagodzące, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego śmiertelnego wirusa”.

jm