----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Obydwie partie zgadzały się, że limit musi być podniesiony. Nie mogły się porozumieć co do sposobu przeprowadzenia tej operacji i sumy. W końcu demokratom i republikanom udało się osiągnąć kompromis, który tymczasowo pozwoli uniknąć niewypłacalności rządu federalnego.

Przegłosowane $480 mld. podniosi limit zadłużenia do $28,9 bln., który obowiązywał będzie tylko do 3 grudnia. Zanim ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta, będzie ją musiała zatwierdzić jeszcze Izba Reprezentantów, która już zasygnalizowała zgodę.

To nie koniec

Za osiem tygodnii Kongres będzie więc musiał ponownie zająć się tą sprawą, by zapewnić w 2022 roku fundusze na funkcjonowanie agencji i programów federalnych - od edukacji i programów pomocy zagranicznej po egzekwowanie prawa imigracyjnego i bezpieczeństwo na lotniskach.

Jeszcze kilka dni temu prezydent wyrażał obawy, iż rząd USA wyczerpie limit, jeśli republikanie nie poprą podwyżki. Nie szczędził słów krytyki pod adresem partii republikańskiej, mówiąc, że "grają w rosyjską ruletkę z amerykańską gospodarką".

Brak możliwości spłaty zobowiązań rządu miałby katastrofalne konsekwencje – ostrzegała wtedy szefowa amerykańskiego resortu finansów, Janet Yellen . Może on spowodować wstrzymanie płatności, na których polegają miliony Amerykanów, w tym wypłat dla pracowników federalnych, świadczeń Medicare, pensji wojskowych, zwrotów podatków, emerytur z Social Security oraz wpłat dla kontrahentów federalnych. Może też skutkować spadkiem aktywności gospodarczej i utratą milionów miejsc pracy oraz wzrostem bezrobocia. Brak porozumienia w tej kwestii mógłby skutkować zagrożeniem dla globalnej gospodarki, gdyż dolar jest pieniądzem światowych rezerw walutowych.

.Obydwie partie zdawały sobie sprawę, że podniesienie limitu zadłużenia jest konieczne. Zwłąszcza w tym roku, gdy wpływy z ubiegłorocznych podatków w związkuz kryzysem były niższe, przy jednocześnie wielomiliardowych wydatkach na stymulusy dla mieszkańców kraju i firm.

Jaki jest limit zadłużenia?

Prawo federalne ogranicza całkowitą kwotę pieniędzy, jaką rząd może pożyczyć od społeczeństwa lub z własnych rezerw (takich jak choćby fundusz Ubezpieczeń Społecznych). Jest to potocznie nazywane limitem zadłużenia lub pułapem zadłużenia.

Ustawodawcy w ciągu ostatniego stulecia wielokrotnie podnosili ten limit, a dwa latat temu, w 2019 roku, całkowicie go zawiesili. Odnowił się on automatycznie 1 sierpnia, zabraniając rządowi federalnemu pożyczania więcej, niż ówczesny dług: czyli około 28,5 biliona dolarów.

al