----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

W tym tygodniu na powierzchni jeziora w rejonie Chicago pojawiły się tajemnicze formacje lodowe, wyglądem przypominające lodowe naleśniki.

Pokrywa lodowa Wielkich Jezior wynosi obecnie 21.9%, podobnie jak w 2019 r., co jest najwyższą wartością ostatnich 6 lat. Jezioro Michigan również oscyluje wokół 20% pokrycia lodowego, blisko średniej dla tej pory roku.

Z powodu bardzo niskich temperatur obserwowanych w większości północnych stanów, na powierzchni wody pojawiają się tajemnicze formy, takie jak lodowe naleśniki czy kulki lodu.

Naleśniki lodowe mają postać okrągłych płaskich krążków wykonanych z lodu i zaczynają się pojawiać, gdy temperatury spadną znacznie poniżej zera (Celsjusza) przez kilka dni. Zjawisko ogranicza się tylko do zbiorników wodnych, takich jak rzeki, jeziora czy oceany.

Gdy zbiorniki wodne są wystarczająco zimne, kawałki lodu, które zaczęły się formować, zaczynają uderzać o siebie, tworząc eliptyczne dyski o zaokrąglonych krawędziach.

W miesiącach zimowych w Wielkich Jeziorach i wzdłuż nich można również zaobserwować inne zjawiska, takie jak kule lodowe czy zatory lodowe.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----