----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W tym tygodniu rozpoczyna się festiwal Lollapalooza, który powrócił do Chicago po przerwie wymuszonej epidemią. Ze względu na wciąż obowiązujące restrykcje epidemiczne, każdy uczestnik wydarzenia będzie musiał udokumentować fakt przyjęcia szczepionki bądź okazać negatywny wynik testu na koronawirusa zrobiony nie później niż 72 godziny przed planowanym wejściem. W latach ubiegłych prawdziwą plagą były fałszywe bilety i opaski uprawniające do wejścia na teren festiwalu. Wiadomo już, że w tym roku będzie tak ze wspomnianymi dokumentami covidowymi, bo fałszywe karty szczepień już pojawiły się do kupienia w sieci. O rozwagę i ostrożność apelują agenci FBI, a jeżeli ktoś umyślnie kupi fałszywe dokumenty, to musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

"FBI traktuje to naprawdę poważnie i prowadzi śledztwo zarówno w sprawie osób, które sprzedają, jak i osób, które kupują fałszywe karty szczepień. Nie jesteśmy w stanie kontrolować absolutnie wszystkiego... Oczekujemy, że ludzie będą postępować właściwie" – twierdził dyrektor Chicagowskiego Departamentu Zdrowia dr Allison Arwardy. Z kolei biuro FBI przypomina, że tworzenie, zakup lub sprzedaż fałszywych kart przez osoby prywatne jest nielegalne, niebezpieczne i karane dużymi grzywnami oraz karą więzienia. Eksperci są zgodni, że tylko obawa przed karami może powstrzymać obie strony. Rozwiązaniem problemu byłby tylko i wyłącznie jeden, zunifikowany system potwierdzający przyjęcie szczepionki. Na chwilę obecną jest niemal pewne, że do czasu rozpoczęcia się festiwalu takie narzędzie nie zostanie wdrożone.

"To rząd, a nie prywatne firmy muszą stworzyć system weryfikacji, żeby było wiadomo, kto jest zweryfikowany. Zweryfikowany i uwierzytelniony - potwierdzony, że rzeczywiście otrzymał szczepionkę" - powiedział Vishnu Chundi z Chicago Medical Society COVID-19.

Czterodniowy festiwal rozpocznie się w czwartek, a organizatorzy i miejskie władze spodziewają się, że każdego dnia będzie w nim brało udział ponad 100,000 osób. Urzędnicy odpowiedzialni za kwestie zdrowotne powiedzieli dziennikarzom ABC, że nie spodziewają się wzrostu liczby chorych na COVID, ponieważ festiwal odbywa się w przestrzeni otwartej na świeżym powietrzu, a w takich warunkach transmisja wirusa jest minimalna.

Organizatorzy zachęcają ludzi do przynoszenia swoich kart szczepień lub negatywnych wyników testów COVID w formie tradycyjnej - papierowej, a nie zrzutów ekranu na telefonach, aby w ten sposób przyspieszyć proces weryfikacji.

fk