----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

03 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Michael J. Madigan, były przewodniczący Izby Reprezentantów stanu Illinois, oskarżony został o wymuszania i usiłowanie wymuszania haraczy oraz przekupstwa. W sumie postawiono mu w tych sprawach aż 22 federalne zarzuty.

Po długim dochodzeniu, do niedawna jeden z najbardziej wpływowych polityków w Chicago i Illinois, 79-letni Michael Madigana, oskarżony został przez prokuratora federalnego. Zarzucono mu wykorzystywanie swojej pozycji do uzyskiwania łapówek i kierowania biznesu do swojej prywatnej firmy prawniczej Madigan & Getzendanner. Wiele zarzutów w akcie oskarżenia odnosi się do twierdzeń, że Madigan nielegalnie pomagał w działaniach ComEd - głównej firmy energetycznej w północnym Illinois - które w zamian poparło go finansowo i politycznie.

Zgodnie z aktem oskarżenia tzw. „Madigan Enterprise” istniało po to, aby sprawować, chronić i wzmacniać jego władzę polityczną i dobrobyt finansowy, nagradzać sojuszników za ich lojalność i generować dochody dla członków i współpracowników poprzez nielegalną działalność.

Madigan był przewodniczącym Izby Reprezentantów stanu Illinois przez 38 lat, co stanowi najdłuższą kadencję na tej pozycji we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Był także przez wiele lat przewodniczącym Partii Demokratycznej Illinois, do czasu rezygnacji w ubiegłym roku z tego stanowiska.

„Mamy bardzo uporczywy problem z korupcją w stanie Illinois” – stwierdził na konferencji prasowej prokurator federalny, John R. Lausch, przedstawiając oskarżenia wobec polityka. Zarzuty dotyczą również samej firmy ComEd, "zatrudniającej" osoby z kręgu Madigana i przekazującej miliony dolarów w postaci rzekomych opłat konsultingowych na rzecz firmy jednego z jego współpracowników.

Nie tylko Madigan

106-stronicowy akt oskarżenia wymienia również 74-letniego Michaela McClaina, politycznego sojusznika Madigana, który zasiadł w stanowej Izbie Reprezentantów mniej więcej w tym samym czasie. Prokuratura twierdzi, że „prowadził nielegalną działalność na polecenie Madigana” i oskarża go o przestępstwa związane z wymuszeniami i przekupstwem.

Zarzuty odnoszą się do wielu e-maili rzekomo wysłanych przez McClaina do czołowych dyrektorów ComEd, w których wielokrotnie odwołuje się on do potencjalnych pracowników i kancelarii prawnych faworyzowanych przez „naszego przyjaciela”, dodając w jednym przypadku: „Wiem na czym polega ta gra i ty też to wiesz". W akcie oskarżenia mowa jest, że współpracownicy Madigana często nazywali go „naszym przyjacielem” co miało służyć ukryciu natury i celu ich postępowania.

Oświadczenie Madigana

„Nigdy nie byłem zaangażowany w żadną działalność przestępczą. Rząd próbuje kryminalizować rutynową działalność wobec wyborców, czyli rekomendację pracy. To nie jest nielegalne. Inne zarzuty są równie bezpodstawne” – napisał Madigan w oświadczeniu wysłanym do mediów.

„Przez 50 lat w służbie publicznej pracowałem nad zaspokajaniem potrzeb moich wyborców, zawsze mając na uwadze wymagane wysokie standardy i zaufanie, jakim mnie obdarzono. Zdecydowanie zaprzeczam tym oskarżeniom i z dumą spoglądam wstecz, na okres urzędniczej pracy, służącej mieszkańcom Illinois” – napisano w oświadczeniu.

Podobnie adwokaci McClaina utrzymują, że on również jest niewinny. „Od lat rząd próbuje zmusić Mike'a McClaina do współpracy w poszukiwaniach dowodów przeciwko byłemu przewodniczącemu, Mike'owi Madiganowi. Te ostatnie zarzuty to nic innego jak kolejna próba wywierania nacisku na Mike'a McClaina, aby wykonał polecenie rządu”.

Zarzuty obejmują wiele lat

Prokuratorzy oskarżają Madigana o wprowadzanie poprzez swoją pozycję w Izbie ustawodawstwa, które było korzystne dla ComEd, w tym szczególnie jednego prawa, które unieważniło stanową decyzję regulacyjną, nieprzychylną tej firmie.

ComEd wydał oświadczenie, w którym zaznaczono, iż firma nie będzie komentować zarzutów związanych z byłym przewodniczącym lub wykraczać poza to, co znajduje się we wcześniejszym oświadczeniu dotyczącym porozumienia z prokuraturą w sprawie śledztwa.

„ComEd w pełni współpracował w dochodzeniu (…) i wdrożył kompleksowe reformy w zakresie etyki i zgodności z prawem, aby niedopuszczalne zachowanie opisane w umowie nigdy więcej się nie powtórzyło” - napisał w oświadczeniu Exelon, który jest spółką macierzystą ComEd.

Sam akt oskarżenia skupia się na zarzutach z lat 2011-2019. Oprócz potencjalnego wyroku więzienia w przypadku skazania, prokuratorzy żądają, aby Madigan i McClain zwrócili własność i co najmniej 2.8 miliona dolarów, uzyskane w wyniku rzekomej korupcji.

Sędzia orzekł w środę, że Madigan i McClain mogą pozostać na wolności do czasu zaplanowanej na 9 marca rozprawy wstępnej.

„Oskarżenie na taką skalę jest potępieniem systemu zainfekowanego obietnicami ‘pay-to-play’, a okres korupcji i działania wyłącznie na własną korzyść wśród polityków Illinois musi się skończyć” - skomentował sprawę gubernator Illinois, J.B. Pritzker w środowym komunikacie prasowym.

„Postępowanie opisane w akcie oskarżenia jest godne ubolewania i stanowi poważne naruszenie zaufania publicznego. Michael Madigan musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności w najszerszym zakresie prawa” – dodał gubernator.

rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----