----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

01 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

„Małpia ospa to dla miasta katastrofalne zagrożenie. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Nowy Jork ma obecnie w USA najwięcej odnotowanych przypadków tej choroby” – powiedziała gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul i ogłosiła stan klęski żywiołowej związanej z epidemią. W ubiegłą sobotę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z tego samego powodu wprowadziła globalny stan zagrożenia.

Nowy Jork jest jednym z ognisk

Z danych CDC wynika, że w stanie Nowy Jork są 1,383 potwierdzone przypadki małpiej ospy. W całych Stanach Zjednoczonych stwierdzono niemal 5,000 zakażeń, w tym dwoje u dzieci. Zarządzenie gubernator Nowego Jorku ma przede wszystkim umożliwić pracownikom ochrony zdrowia zaszczepienie większej liczby pacjentów. Lokalne departamenty zdrowia zaangażowane w walkę z małpią ospą będą miały także dostęp do dodatkowej refundacji z budżetu państwa, a "inne federalne i stanowe źródła finansowania zostaną zmaksymalizowane".

Szczepionek jest jak na lekarstwo

CDC nie zaleca powszechnych szczepień przeciwko wirusowi, ale istnieją określone grupy, którym zaleca się przyjęcie szczepionki. To przede wszystkim osoby, które miały kontakt z zakażonymi, a także m.in. pracownicy laboratoryjni, którzy mają styczność z chorobą. Priorytetowo mają być traktowani mężczyźni homoseksualni, którzy uprawiali stosunek z wieloma partnerami – to jedna z dróg zakażenia. Dwudawkowa szczepionka jest dostępna tylko w ograniczonych ilościach dla stanów i miast, które mają dużą ilość potwierdzonych chorych. W Stanach Zjednoczonych lekarze zakaźnicy stosują szczepionkę Jynneos przeciwko małpiej ospie, która w przeszłości znajdowała zastosowanie przy profilaktyce przeciwko ospie prawdziwej.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ustalić priorytety szczepień dla osób najbardziej zagrożonych, ale prawda jest taka, że biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną podaż krajową… będą dziesiątki tysięcy osób, które będą uprawnione, które nie uzyskają dostępu” – powiedział dyrektor generalny Howard Brown Health Center, David Ernesto Munar.

W Illinois i Chicago jest coraz gorzej

Departament Zdrowia Publicznego w Chicago poinformował, że podaż szczepionek w mieście jest bardzo ograniczona i wezwał ludzi do podjęcia dodatkowych środków ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Na terenie stanu potwierdzono 401 przypadków zakażeń – z czego 85% w Chicago. Do tej pory miasto otrzymało 18,707 dawek szczepionki Jynneos. Władze szacują, że wkrótce do Chicago dotrze ponad 15,000 dawek od rządu federalnego, wraz z kolejnymi 2600 przekazanych przez gubernatora Pritzkera. Gubernator każdego dnia apeluje do administracji prezydenta Joe Bidena o przekazywanie dodatkowych pakietów szczepionek tym miastom, w których liczba zakażonych wirusem małpiej ospy jest największa.

Czym jest małpia ospa?

To rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Zakażenie przenosi się głównie przez bliski fizyczny kontakt. Ospa małpia może trwać do czterech tygodni. Choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim w obu Amerykach, ale także w Europie. Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie i po Brazylii drugim na świecie poza Afryką, w którym stwierdzono śmierć osoby zakażonej wirusem małpiej ospy.

fk

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----