----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Chicagowscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego zgłosili w poniedziałek 173 przypadki małpiej ospy – w porównaniu ze 105 w zeszłym tygodniu – a ponieważ szczepionki są rzadkie i trudne do znalezienia, wśród lekarzy i społeczności gejowskiej narastają obawy, że miasto nie robi wystarczająco dużo, aby zaradzić rozprzestrzenianiu się wirusa.

Urzędnicy służby zdrowia apelują do władz miasta, aby zrobili więcej poprzez zwiększenie nie tylko zasobów, ale także świadomości społecznej i edukacji. Niektórzy przedstawiciele społeczności gejowskiej uważają, że brak publicznego zaniepokojenia wirusem wynika w dużej mierze z tego, że dotyka on głównie mężczyzn utrzymujących intymne stosunki z innymi mężczyznami, ale eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że nic nie powstrzyma wirusa przed rozprzestrzenianiem się na całą populację.

Nie ma znaczenia, czy jesteś gejem, czy nie” – powiedział dr Aniruddha Hazra, lekarz chorób zakaźnych w Howard Brown Health Center skoncentrowanym na LGBTQ i University of Chicago Medicine. „Mamy narzędzia, aby powstrzymać wirusa przed przeniesieniem się na inne populacje”.

Dziewięciu mieszkańców Chicago wymagało hospitalizacji z powodu choroby, powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Zdrowia Publicznego Chicago Andrew Buchanan. Miasto otrzymało ponad 5,400 dawek szczepionki i spodziewa się kolejnych 15,000 dawek w nadchodzących dniach, powiedział. Rząd federalny zamówił miliony dawek.

Wysiłki miasta w zakresie szczepień koncentrują się na osobach o najwyższym ryzyku narażenia, w tym gejów, mężczyzn biseksualnych i takich, którzy uprawiają seks z wieloma lub anonimowymi partnerami lub za pieniądze. Osoby, które uważają, że kwalifikują się do szczepionki, powinni skontaktować się ze swoim lekarzem, powiedział Buchanan.

"Proszę być cierpliwym. Obecnie nie ma wystarczającej ilości szczepionki dla wszystkich, którzy kwalifikują się do otrzymania dawki, ale będziemy rozszerzać zakres dostępności szczepionki, gdy otrzymamy dodatkowe dawki” – powiedział.

Jak poczatek epidemii AIDS

Lista pacjentów proszących o szczepionki przeciwko małpiej ospie w Northstar Healthcare Medical Center wzrosła do 240 nazwisk, powiedział dyrektor medyczny dr Daniel Berger. Ale skoncentrowana na gejach placówka podstawowej opieki zdrowotnej, którą założył Berger, mogła w poniedziałek umówić tylko 25 szczepień.

„To nie wystarczy” – powiedział. Reakcja na ogólnie nie śmiertelną, ale poważną chorobę wirusową przypomina specjalistom od HIV początki epidemii AIDS. Dodał, iż udostępnianych jest za mało informacji na temat wirusa.

„Nie widzę skoordynowanego wysiłku ze strony miasta lub rządu w zakresie rozpowszechniania tych informacji” – powiedział Berger.

36-letni mężczyzna z Garfield Park nie mógł znaleźć jasnych informacji z miasta na temat miejsc oferujących szczepionki, więc zwrócił się o pomoc do użytkowników mediów społecznościowych.

Wszystko, co obserwuję, jeśli chodzi o świadomość i wiedzę na temat szczepień, pochodzi z poczty pantoflowej” – powiedział.

Chociaż ostatecznie udało mu się otrzymać szczepienie, mężczyzna martwi się, że ludzie mieszkający poza uznawanymi za gejowskie dzielnice, takimi jak Northhalsted (wcześniej znane jajo Boystown), będą mieli większe trudności ze zdobyciem informacji na temat wirusa oraz tym, jak się przed nim bronić. Dodał, że więcej osób musi się dowiedzieć, jak destrukcyjne, bolesne i niebezpieczne może być zarażenie małpią ospą.

Kiedy pod koniec maja w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy doniesiono o małpiej ospie, radna z Rogers Park, Maria Hadden poprosiła miejski wydział zdrowia publicznego o przygotowanie informacji na temat wirusa. Drukowała ulotki i umieszczała je w sklepach, które zaspokajają potrzeby społeczności gejowskiej, mając nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, do którego mogło dojść w związku z międzynarodową konferencją Mr. Leather odbywającą się w Chicago pod koniec maja.

Miasto zgłosiło swój pierwszy przypadek małpiej ospy 2 czerwca, ale urzędnicy nie potwierdzili, iż był on związany z konferencją. Dziesięć dni później miasto zgłosiło siedem przypadków.

Hadden martwi się, że miasto, stan i kraj nie robią wystarczająco dużo, aby przygotować się na rozprzestrzeniającego się wirusa i zastanawia się, czy CDPH jest w stanie zareagować, ponieważ nadal zmaga się z trwającą pandemią COVID-19.

To dopiero początek

Szczepionka przeciw małpiej ospie, która leczy również ospę, obejmuje dwa zastrzyki w odstępie czterech tygodni i zapewnia silną odporność dwa tygodnie po drugiej dawce, powiedział Berger z Northstar Healthcare Medical Center. Uważa, że Chicago potrzebuje tysięcy dodatkowych dawek, aby zaszczepić najbardziej zagrożonych.

Uważam, że każdy w naszej społeczności powinien zostać zaszczepiony. To dopiero początek” – powiedział Berger. Chce, aby lokalni urzędnicy służby zdrowia lepiej radzili sobie z informowaniem ludzi o typowych objawach choroby, w tym objawach grypopodobnych, aby zostali w domu i poddali się kwarantannie.

Myślę, że choroba może być bardziej rozpowszechniona, niż nam się wydaje” – powiedział mieszkaniec Chicago, który wrócił do zdrowia po małpiej ospie, dodając, że rzadkość choroby i obecny związek ze społecznością gejowską może sprawić, że będzie ona stygmatyzująca. Mężczyzna nie przyznaje się otwarcie do swojej biseksualności, ale dzięki temu, że pracuje zdalnie, był w stanie izolować się w domu, gdy bolesne pęcherze w miejscach intymnych zaczynały ropieć. „Byłoby ciężko, gdybym musiał chodzić do pracy lub wyjaśniać, dlaczego nie mogę przyjść” – powiedział.

„To bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Objawy są okropne” – powiedział mężczyzna, który poprosił o zachowanie anonimowości z powodu piętna związanego z wirusem. Wziął dzień wolny od pracy z powodu wyniszczającego bólu.

Buchanan z miejskiego wydziału zdrowia publicznego poinformował, że jest departament jest w stanie zbadać wszystkie zgłoszone przypadki małpiej ospy, ale monitorowanie kontaktów wszystkich pozytywnych przypadków byłaby trudna.

„Monitorowanie kontaktów prowadzone przez placówki zdrowia publicznego wraz ze świadomością społeczeństwa na temat profilaktyki i zaleceń po narażeniu jest fundamentalnie ważne w kontrolowaniu epidemii MPV” – powiedział.

Choroba

Ospa małp to wirus związany z ospą prawdziwą, który po raz pierwszy wykryto u ludzi w 1970 roku i występuje endemicznie w częściach zachodniej i środkowej Afryki. Wcześniejsza amerykańska epidemia miała miejsce w Illinois w 2003 roku, która była powiązana z psami preriowymi i zainfekowała 71 osób na całym Środkowym Zachodzie.

Choroba wirusowa zwykle zaczyna się od objawów grypopodobnych i obrzęku węzłów chłonnych, po czym przechodzi w wyraźne, duże wysypki na twarzy i ciele, które wyglądają jak pryszcze lub pęcherze. Choroba zwykle trwa od dwóch do czterech tygodni.

Małpia ospa jest na ogół przenoszona poprzez bliski kontakt fizyczny z pęcherzem lub płynami ustrojowymi osoby zakażonej wirusem, a także przez kontakt z przedmiotami, których taka osoba dotknęła. Rozprzestrzenianie się może nastąpić poprzez normalne czynności, takie jak dzielenie się ręcznikiem lub intymny kontakt seksualny. Według Centers for Disease Control and Prevention, małpia ospa nie może być przenoszona przez osoby, które nie mają objawów.

Do ubiegłego piątku CDC zgłosiło 1,814 przypadków w Stanach Zjednoczonych. Przypadki zostały zgłoszone na całym świecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Chicago Health Alert Network dotyczącej małpiej ospy.

jm

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----