Mapa podróży z uwzględnieniem Covid-19
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Aby pomóc mieszkańcom Illinois w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących podróży, Departament Zdrowia Publicznego w Illinois uruchomił w poniedziałek mapę podróży Covid-19, która wskazuje stany i kraje o zwiększonym ryzyku i została opracowana na podstawie wskaźników przypadków koronawirusa.

"Wirus nie uznaje granic ani innych regionów" - powiedziała dyrektor IDPH, doktor Ngozi Ezike podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. "Wiemy, że ludzie będą musieli podróżować" - powiedziała, dodając, że niektóre miejsca docelowe mogą narażać ludzi na większe ryzyko zarażenia się Covid-19.

Lokalizacje, w których średni dzienny wskaźnik wynosi 15 przypadków na 100,000 lub więcej, są oznaczone na mapie jako miejsca z wysokim ryzykiem, a dane będą aktualizowane w każdy piątek. Obecnie IDPH wymienia 18 stanów jako miejsca podwyższonego ryzyka, w tym Iowa, Missouri, Florydę i Kalifornię.

Gubernator Pritzker powiedział, że opracowana mapa podróży ma być źródłem informacji dla osób planujących podróże służbowe lub wypoczynkowe.

Niezależnie od tego, gdzie dana osoba podróżuje, Ezike zachęca do noszenia maseczek, częstego mycia rąk i zachowywania dystansu społecznego, pozostając co najmniej 6 stóp od innych.

"Chcemy pomagać sobie nawzajem w unikaniu zarażenia" - powiedziała.

Ezike zwróciła także uwagę, aby brać pod uwagę całą podróż i potencjalne ryzyko zarażenia. "Pomyśl o całej podróży, a nie tylko miejscu docelowym".

Według IDPH lotniska, dworce autobusowe i kolejowe oraz tzw. "rest stops", czyli miejsca postojowe oferujące łazienki, to miejsca, w których podróżni mogą być najbardziej narażeni na koronawirusa.

"Im więcej osób, z którymi masz kontakt przez dłuższy czas, tym większe jest ryzyko infekcji, jeśli będziesz mieć kontakt z osobą z Covid-19" - napisano w komunikacie.

Stanowe służby zdrowia zgłosiły w poniedziałek 1,773 nowe przypadki koronawirusa oraz 12 zgonów, co podnosi ogólne liczby od początku pandemii w stanie odpowiednio do 207,854 i 7,756.

JM