----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W przeszłości był dziennikarzem, urzędnikiem w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, wiceministrem Spraw Zagranicznych, a w ostatnich latach zdecydował się na karierę w dyplomacji. Teraz Marek Magierowski ma zostać nowym ambasadorem RP w Waszyngtonie. Według nieoficjalnych informacji, na które powołują się polskie media, władze w Waszyngtonie zaakceptowały już kandydaturę Magierowskiego wydając agrement – to niezbędny wymóg ze strony państwa przyjmującego.

„Mogę oficjalnie potwierdzić, że zakończyła się procedura po stronie amerykańskiej, cieszymy się z tego i czekamy na ruch ze strony sejmowej komisji” - powiedział rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Łukasz Jasina. Zgoda izby niższej parlamentu również jest w tym procesie niezbędna. Nowy ambasador zastąpi na tym stanowisku obecnego ambasadora Piotra Wilczka, który w USA jest od 5 lat. Nieoficjalnie mówi się, że do Stanów Magierowski przyleci jeszcze w tym roku.

Magierowski i kontrowersje

W 2018 roku Marek Magierowski zakończył karierę w polskim MSZ. Od czerwca był ambasadorem w Izraelu. Po ponad 3 latach – w sierpniu tego roku wrócił do Polski w związku z kryzysem dyplomatycznym na linii Polska-Izrael wywołanym podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego. Szef izraelskiego MSZ Jair Lapid nazwał wówczas nowelizację "antysemicką" i podjął decyzję o wycofaniu izraelskiego charge d'affaires (stopień dyplomatyczny) z Polski oraz "zarekomendował", żeby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski nie wracał do placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Tak też się stało, a Magierowski jest w Polsce do dnia dzisiejszego.

Polityczna zgoda

Nominacja Magierowskiego nie spotkała się z ostrą krytyką ze strony polskiej opozycji, pomimo, że jego kariera w dyplomacji nie była długa, a placówkę w Waszyngtonie uważa się za jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych. Magierowski płynnie mówi w ośmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, hebrajskim i katalońskim.

fk