----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

20 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę, 20 kwietnia, spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Rozmowa dotyczyła m.in. możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego – chodzi o system PATRIOT, rakiety HIMARS, F35, czołgi ABRAMS.

„Rozmawialiśmy też o wyzwaniach, przed jakimi stanęło NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz rozmawialiśmy o wsparciu, jakie NATO udziela Ukrainie podczas tej wojny” – mówił w Waszyngtonie Błaszczak.

Oprócz przyśpieszenia dostaw zamówionego już sprzętu, będą zamówienia na nowy.

"W krótkim czasie skieruję do Pentagonu 'letter of request', czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski" - mówił po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie szef MON Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że Polska jest zainteresowana dostawami wyrzutni rakiet HIMARS, systemu PATRIOT, kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych, śmigłowców szturmowych, bezzałogowców. Szef MON-u zdradził, że w trakcie pobytu w USA planuje spotkania z firmami Lockheed Martin (producent F-35, HIMARS), General Dynamics (F-16, Abrams), Boeing (śmigłowiec szturmowy Apache). Zdaniem szefa Pentagonu, Polska odgrywa „absolutnie kluczową rolę”, umożliwiając wysyłkę uzbrojenia dla Ukrainy, oraz samemu udzielając pomocy wojskowej.

Stany Zjednoczone zrekompensują Polsce sprzęt przekazany Ukrainie?

Takie pytanie usłyszał Mariusz Błaszczak od jednego z dziennikarzy, ale uchylił się od odpowiedzi. Minister powiedział, że Polacy nie stawiają takich warunków Amerykanom, a samo przyśpieszenie dostaw byłoby już widziane przez polską stronę jako realna pomoc we wzmacnianiu potencjału polskich sił zbrojnych.

Poruszony został też temat obecności amerykańskich żołnierzy nad Wisłą

Błaszczak odniósł się do kwestii dalszego zwiększania obecności sił amerykańskich w Polsce. Zwrócił uwagę na m.in. trwające kilka dni przerzucenie żołnierzy amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz wsparcie polskiej obrony przeciwlotniczej dwiema bateriami wyrzutni Patriot.

„Dla mnie jest to świadectwem wysokiej interoperacyjności polsko-amerykańskiej, a więc mamy już osiągnięcia w tej dziedzinie. Oczywiście jesteśmy otwarci na dalszą współpracę. Bardzo mocno podkreśliłem, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce jest najlepszym sposobem odstraszania w kwestii agresji rosyjskiej” - stwierdził Błaszczak.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----