----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 sierpnia 2021

Udostępnij znajomym:

Biały Dom ogłosił w środę, że ambasadorem USA w Polsce będzie Mark Brzeziński. Kandydatura została oficjalnie potwierdzona, a to oznacza, że udało się rozwiązać dyplomatyczny kryzys związany z osobą Marka Brzezińskiego. Nominacja musi zostać zatwierdzona przez Senat Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom podkreśla, że Brzeziński zna język polski i francuski, a on sam został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Nad Wisłę ma przyjechać jeszcze w sierpniu – to ważna informacja, bo w Polsce nie ma ambasadora Stanów Zjednoczonych od stycznia tego roku, kiedy to zgodnie z przyjętym zwyczajem zrezygnowała Georgette Mosbacher, nominowana przez Donalda Trumpa.

Kim jest Brzeziński junior?

Mark Brzeziński urodził się w 1965 r. Od 2011 do 2015 r. był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji. Od wielu lat związany jest z partią demokratyczną. Z zawodu prawnik, a z zamiłowania aktywny działacz polsko-amerykański, który sympatię do Polski ma we krwi – jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, który był m.in. doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera i Johna F. Kennedy’ego.

Problemy z objęciem funkcji

Polski rząd domagał się od Marka Brzezińskiego, by ten przed przyjazdem nad Wisłę zrzekł się polskiego obywatelstwa. Sam zainteresowany stwierdził, że nie może się zrzec czegoś, czego nie ma. Z kolei Warszawa twierdziła, że Brzeziński ma obywatelstwo RP z mocy prawa, ponieważ jego ojciec Zbigniew Brzeziński był przed II wojną światową obywatelem RP. W takim przypadku, żeby zostać ambasadorem, Brzeziński junior musiałby złożyć stosowny wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, bo polski obywatel nie może być ambasadorem obcego kraju w Polsce. Odmawiał. Koniec końców rząd w Warszawie powoła się na pochodzącą z lat 60. umowę pomiędzy krajami socjalistycznymi o unikaniu podwójnego obywatelstwa. Przewidywała, że jeżeli dziecko ma dwoje rodziców z dwóch różnych krajów bloku wschodniego, rodzice mogą wskazać dla niego jedno z dwojga obywatelstw. Jeśli tego nie zrobią, dziecko w wieku 18 lat automatycznie staje się obywatelem kraju, z którego pochodzi jego matka. Tak więc Zbigniew Brzeziński okazał się być Czechem, bo jego matka była wówczas obywatelką Czechosłowacji.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----