Martwe motyle wzdłuż linii brzegowej w Chicago
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Douglas Liu spacerował z żoną po plaży przy Foster Avenue w dzielnicy Edgewater, gdy zobaczył setki martwych motyli monarchów.

„Głośno było w mediach o tym, że populacja monarchów poważnie maleje” – powiedział Liu – „A więc za każdym razem, gdy zobaczysz coś, co powoduje śmierć monarchów, dotyczy to bezpośrednio mnie, jako osoby dbającej o środowisko i zainteresowanej problemami degradacji środowiska naturalnego”.  

Jednak eksperci uspokajają, że martwe motyle nie są niczym niezwykłym.

Doug Taron, z Chicago Academy of Science, który prowadzi Muzeum Przyrody Peggy Notebaert, powiedział, że martwe motyle często można zobaczyć wzdłuż jeziora, szczególnie w sezonie migracji, który trwa od sierpnia do października.

„Motyle monarchy próbują przeprawić się przez jezioro i nie wszystkim się to udaje” – powiedział Taron. „Być może niektóre z nich przyleciały z Michigan i trafiły na plażę zbyt wyczerpane, by lecieć dalej”.

Allen Lawrence, entomolog w muzeum, powiedział, że motyle monarchy również mogą umrzeć z powodu deszczu, który zaczął padać w momencie, gdy przekraczały jezioro, przypominając niedawne nawałnice w Chicago.

Eksperci od motyli twierdzą, że nie martwią się martwymi owadami nad jeziorem, ponieważ liczba migrujących motyli w tym roku jest wysoka.

Taron, który pomaga zarządzać Illinois Butterfly Monitoring Network, grupą wolontariuszy, która bada i śledzi motyle w całym stanie, powiedział, że zaobserwowali czwartą co do wielkości populację motyli w Illinois tego lata, od czasu rozpoczęcia ich obserwacji w latach 80-tych.

„To wygląda, jak duża ilość martwych motyli na brzegu jeziora, ale to niewielki ułamek tych, które migrują” – powiedział Taron, dodając, że motyle migrują na południe do Meksyku i zimują tam w 12 różnych miejscach, w każdym zazwyczaj znajduje się od 60 do 100 milionów motyli monarchów.

„Te rzeczy są powszechne i są naturalnym wskaźnikiem migracji, gdy zmierzają one na południe” – powiedział Lawrence.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: