27 września 2021

Udostępnij znajomym:

Administracja prezydenta Bidena chce objąć szczególną ochroną tzw. marzycieli – Dreamers, czyli osoby, które do Stanów Zjednoczonych przybyły jako niepełnoletni bez legalnego prawa pobytu, a którym finalnie grozi deportacja. Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) chce w tym celu reaktywować federalny program o nazwie Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA), który ograniczał możliwość deportacji takich imigrantów. Liczne problemy związane z funkcjonowaniem programu spotęgowało lipcowe orzeczenie Sądu Okręgowego z Teksasu. Zdaniem sędziów program jest nielegalny. 

DACA

Program został opracowany za czasów prezydentury Baracka Obamy, ale w lipcu Sąd Okręgowy z Teksasu orzekł, że został opracowany z pogwałceniem prawa i nie może być dalej realizowany. DHS w najbliższych dniach ma opublikować przepis prawny, który pozwoli na wznowienie działalności programu DACA, a także jego udoskonalenie i zabezpieczenie przed „przyszłymi wyzwaniami prawnymi”. Dziennikarze CBS wskazują, że chodzi o stworzenie bezpiecznika przeciwko modyfikacjom, które mogą chcieć wprowadzić konserwatywni politycy uznający program za swoistą amnestię dla imigrantów.

Wyrok z Teksasu

W 2017 roku kilka stanów (w tym Teksas) zakwestionowało legalność DACA, twierdząc, że wdrażanie tej polityki wykracza poza kompetencje prezydenta. Do tego doszło lipcowe orzeczenie sądu Okręgowego w Teksasie, które stanowi, że program jest nielegalny. Sędzia Sądu Okręgowego Andrew Hanen z Brownsville w Teksasie powiedział, że administracja Obamy nie przestrzegała federalnych przepisów administracyjnych przy wprowadzaniu programu Deferred Action for Childhood Arrivals w 2012 roku. Problemy związane z wdrażaniem programu sięgają 2012 roku. Potem Donald Trump próbował zlikwidować program w 2017 r., ale nie udało mu się tego zrobić ze względu na sprzeciw Sądu Najwyższego. Z kolei prezydent Biden podpisał w styczniu dekret o wzmocnieniu i utrzymaniu programu w dotychczasowym kształcie.

Co daje program DACA

Z programu DACA mogą korzystać ci imigranci, którzy nielegalnie przybyli do kraju do 2007 roku i byli wówczas nastolatkami poniżej 16 roku życia. Program zapewnia takim osobom czasową ochronę przed deportacją i odnawialne dwuletnie pozwolenia na pracę. Pomimo zawiłości prawnych i niedopowiedzeń związanych z działalnością programu, na chwilę obecną status osób objętych programem nie ulega zmianie i nadal mogą starać się o odnowienie swojego statusu imigracyjnego w oparciu o DACA.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor