Maseczki obowiązkowe podczas podróży
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Osoby podróżujące samolotami i środkami transportu publicznego, takimi jak autobusy czy metro, od tego tygodnia będą musiały nosić maseczki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wydały w piątek wieczorem nakaz noszenia maseczek, który opiera się na zarządzeniu ogłoszonym przez prezydenta Bidena w dniu 21 stycznia.

Przepisy te mają na celu „ochronę Amerykanów i zapewnienie, że możemy ponownie bezpiecznie podróżować, nawet podczas tej pandemii” – powiedział doktor Marty Cetron z CDC, który podpisał zarządzenie.

11-stronicowe zarządzenie CDC wchodzi w życie tuż przed północą w poniedziałek. To sprawia, że odmowa noszenia maseczki jest naruszeniem prawa federalnego, egzekwowanym przez Administrację Bezpieczeństwa Transportu oraz inne władze federalne, stanowe i lokalne.

Zarządzenie dotyczy pasażerów samolotów, pociągów, metra, autobusów, taksówek i firm oferujących usługi typu ride-share. Podróżni muszą nosić maseczki, które zakrywają im nos i usta podczas jazdy oraz wsiadając i wysiadając. Obejmuje także poczekalnie na lotniskach, perony kolejowe czy stacje metra.

Linie lotnicze już wymagają od podróżnych noszenia maseczek i odmówiły obsługi ponad 2,000 osób, nie przestrzegały tych przepisów. Związki zawodowe zrzeszające personel pokładowy z zadowoleniem przyjęły nowe prawo, twierdząc, iż przepisy federalne ułatwią załogom egzekwowanie tego przepisu.

Z nakazu zwolnione są dzieci poniżej 2. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością, która sprawia, iż noszenie maseczki jest niebezpieczne. CDC twierdzi, iż przewodnicy mogą wymagać od podróżnych dokumentacji medycznej. Maseczki można zdejmować tylko podczas jedzenia i picia.

Niektóre stosowane osłony na twarz mogą nie spełniać wprowadzonych przepisów. Lista zakazów obejmuje bandany, maski z zawodami wydechowymi oraz maseczki, które są zbyt duże lub w inny sposób nie pasują prawidłowo.

CDC poinformowało, iż operatorzy mogą wymagać negatywnego testu na Covid-19 od pasażerów. Centron stwierdził w tym tygodniu, że agencja rozważa wprowadzenie wymogu testowania pasażerów korzystających z połączeń na terenie Stanów Zjednoczonych, ale branża lotnicza walczy z tym wymogiem w obawie, że mniej osób zdecyduje się na podróż samolotem. Ilość podróży lotniczych w USA spadła już o ponad 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

jm