Masowe imprezy nie zostały uwzględnione w budżecie miasta
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze miasta nie zaplanowały w budżecie na przyszły rok organizacji którejkolwiek z dużych letnich imprez, które zwykle przyciągają tłumy odwiedzających do centrum. Eksperci ds. zdrowia przewidują, że pandemia Covid-19 sprawi, iż duże publiczne zgromadzenia nie będą bezpieczne w najbliższej przyszłości, a Chicago stoi w obliczu poważnych wyzwań i problemów budżetowych w 2021 roku, co również wpływa na podejmowanie decyzji w tej kwestii.

Komisarz departamentu kultury i wydarzeń specjalnych (DCASE), Mark Kelly, powiedział radnym podczas dorocznego przesłuchania w sprawie budżetu, że Taste of Chicago oraz Air Show nie zostały jeszcze odwołane. Ale około 9 miliony dolarów potrzebnych na ich organizację, nie zostało uwzględnione w budżecie miasta. Zwykle wydarzenia te generują około 100 milionów dolarów dla gospodarki Chicago. Kelly ostrzegł, że festiwale mogą być ofiarami kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią Covid-19.

Departament liczy na pieniądze pochodzące z podatków hotelowych i innych źródeł turystycznych, które pokrywają jego budżet. Wraz ze spadkiem turystyki, do budżetu wpłynęła nieco połowa z 40 milionów dolarów, na które liczył w 2020 roku, w związku z tym budżet departamentu na przyszły rok zmniejszy się prawie o połowę, do 25 milionów dolarów.

Wydarzenia takie jak Taste of Chicago generują zyski netto dla miasta w normalnych latach, w związku ze wszystkimi osobami, które wynajmują pokoje hotelowe, wydają pieniądze w restauracjach i korzystają z szeregu usług podczas pobytu w mieście.

W tym roku obie imprezy zostały odwołane, podobnie jak wszelkie inne wydarzenia organizowane w centrum miasta w ramach reakcji władz miasta na pandemię koronawirusa. Burmistrz Lori Lightfoot stwierdziła jednak, iż jest za wcześnie, aby móc przewidzieć, czy wydarzenia zostaną odwołane również w 2021 roku.

To zbyt wcześnie, abyśmy mogli spekulować, co może się wydarzyć w przyszłym roku lub nie. Ale to nie jest tak, że DCASE siedzi na stosach pieniędzy i gromadzi je w nadziei, że nadejdą lepsze czasy” – powiedziała.

Chociaż na razie nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, wielu mieszkańców miasta ma nadzieję, że zagrożenie wirusem zostanie opanowane, gospodarka odbije i możliwe będzie organizowanie wydarzeń w 2021 roku.

jm