Masowy pochówek 2,400 szczątków płodów
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ponad 2,400 zachowanych szczątków płodów zostało znalezionych w ubiegłym roku na terenie posiadłości jednego z najbardziej płodnych lekarzy przeprowadzających zabiegi aborcji na Środkowym Zachodzie, Ulricha Klopfera. W środki szczątki te zostały pochowane na cmentarzu w Indianie.

Masowy pochówek 2,411 szczątków odbył się na cmentarzu Southlawn w miejscowości South Blend. Miejsce zostało ofiarowane przez Palmer Funeral Home. Podczas ceremonii, prokurator generalny Indiany, Curtis Hill, konserwatywny republikanin, który sprzeciwia się prawom do aborcji, wygłosił krótkie przemówienie, przypominając około 100 zebranym osobom, że odnalezione szczątki były wynikiem aborcji, przeprowadzanych przez Klopfera w jego klinikach w Indianie w latach 200-2003, które zmarły lekarz „bezdusznie przetrzymywał w bagażniku swojego samochodu przez prawie dwie dekady”.

„Szokujące odkrycie 2,411 zachowanych medycznie szczątków płodów w Illinois, pozostawionych w garażu i bagażniku samochodu, było przerażające dla każdego człowieka o normalnej wrażliwości” – powiedział Hill, dodając, że szczątki nareszcie otrzymały „godziwe miejsce spoczynku”.

Po nabożeństwie wielu zgromadzonych na cmentarzu modliło się, śpiewało pieśni i słuchało uwag działaczy antyaborcyjnych.

Klopfer, który zmarł w wieku 79 lat, dokonał dziesiątek tysięcy aborcji w ciągu 40 lat pracy, głównie w Indianie – stanie, w którym obowiązywały jedne z najostrzejszych w kraju przepisów antyaborcyjnych, często jako jedyny lekarz aborcyjny pracujący w miejscowościach South Bend, Gary i Fort Wayne. Był znienawidzoną postacią wśród działaczy antyaborcyjnych, którzy co tydzień organizowali demonstracje przed zamkniętymi obecnie klinikami.

Licencja medyczna Klopfera została zawieszona w 2016 roku przez organy regulacyjne, które wykazały niewłaściwe prowadzenie dokumentacji i brak należytej opieki nad pacjentkami.

Indiana jest jednym z niewielu stanów z prawem nakazującym pochówek lub kremację szczątków płodów po aborcji. Prawo nie weszło w życie natychmiast, ze względu na spory sądowe po tym, jak ówczesny gubernator Mike Pence podpisał je w 2016 roku. Orzeczenie sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w maju utrzymało prawo w mocy.

Wcześniej, podczas kariery Klopfera, kliniki mogły przekazywać szczątki płodów zakładom, które dokonują utylizacji tkanek lub innych materiałów medycznych poprzez spalenie.

Nic nie wskazuje na to, aby Klopfer powiedział komukolwiek o swojej przerażającej kolekcji, w tym swojej żonie. I nadal niejasne są motywy jego postępowania. Niektórzy spekulują, że mógł cierpieć na zespół zbieractwa (hoarding disorder) lub że próbował zaoszczędzić na kosztach utylizacji.

Hill powiedział, że „szczątki te były bezsensownie gromadzone przez doktora Ulricha Klopfera po tym, jak dokonał aborcji”.

Biura prokuratora generalnego nadal bada szczątki płodów, po opublikowaniu w grudniu wstępnego raportu na temat odkrytych szczątek i tysięcy stron porzuconej dokumentacji medycznej pacjentów, znalezionej w byłych klinikach Klopfera w Indianie i innych nieruchomościach.

JM