Medale dla weteranów i nauczycieli
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Obchody Dnia Niepodległości

Siódmego listopada w Konsulacie Generalnym RP w Chicago z udziałem ponad 250 osób odbyły się oficjalne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestników uroczystości witał konsul generalny Piotr Janicki z żoną Loren i córką Anną.

Po wysłuchaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych w wykonaniu śpiewaków Chóru „Octava” konsul generalny Piotr Janicki wręczył odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski Złotym Krzyżem Zasługi pośmiertnie został uhonorowany Zygmunt Frąckiewicz. Odznaczenie odebrał syn Roman. Laureatem Medalu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski został Ryszard Będkowski z St. Louis w stanie Missouri oraz Roman Lewandowski z Rapid City w South Dakota. Krzyżem Wolności i Solidarności został odznaczony Andrzej Rymsza ze stanu Minnesota. Medalami Edukacji Narodowej konsul generalny udekorował kilkunastoosobową grupę nauczycieli. W tym gronie byli obecni: Tadeusz Młynek, Ewa Młynek, Elżbieta Bartosz i Barbara Kalinowska ze szkoły im. św. Małgorzaty Marii w Algonquin, Agata Woźny, Agata Michałkiewicz, Józef Lisak, Barbara Cieślak, Grażyna Kołtyś, Bożena Król i Jolanta Plesiewicz ze szkoły im. Kazimierza Pułaskiego, Anna Ordon ze szkoły im. Józefa Dąbrowskiego w Orchard Lake, Marta Niedbalec i Maria Vickerman ze szkoły im. Juliusza Słowackiego, Alina Skubisz, Danuta Wdówka, Sylwia Matyjas, Monika Oleszko i Marek Adamczyk ze szkoły im. Marii Konopnickiej oraz Agnieszka Trzupek, Iwona Biernacka, Liliana Kliś i Łucja Szeliga ze szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej Anna Dunajewska wręczyła statuetkę „Rodzic na Szóstkę”. „To druga edycja tego konkursu zaproponowanego na ostatnim Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. W drugiej edycji było trzech laureatów. Jeden ze Wschodniego Wybrzeża, jeden z zachodniej części Stanów Zjednoczonych i jeden z naszego regionu. Naszym laureatem jest Krzysztof Bożek, przewodniczący Rady Rodziców ze szkoły im. Trójcy Świętej”.

„To jest zaszczyt, którego się nie spodziewałem w tym wieku. Jestem dumny, że Ojczyzna jednak znajduje nas i nagradza jeszcze w tym życiu, za co z całego serca dziękuję” – powiedział Ryszard Będkowski odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Pan Ryszard był założycielem NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Kamiennego „Borynia”. Został delegatem do Komisji Krajowej w Gdańsku. Po pewnym czasie wycofał się z Komisji pozostając przewodniczącym na kopalni, gdzie kierował strajkiem i po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany. Otrzymał wyrok 4.5 roku więzienia. Po odsiedzeniu połowy kary w bardzo ciężkim jastrzębskim więzieniu, gdzie tortury były na porządku dziennym, otrzymał propozycję: albo dalsza odsiadka, albo „wilczy bilet”. Wybrał emigrację. Wraz z rodziną wjechał do obozu w Niemczech skąd w czerwcu 1984 roku przybył do Stanów Zjednoczonych.

Podsumowując tegoroczne obchody, ich gospodarz, konsul generalny Piotr Janicki przypomniał o tym, jak ważne dla Polaków jest celebrowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Zaprosiliśmy tutaj gości, żeby podzielić się tą radością, radością z odzyskanej niepodległości. Goście dopisali. Było bardzo ciasno, wręcz aż „przytulnie”. Bardzo się cieszę, że wielu kolegów i koleżanek z korpusu konsularnego nie zabrakło na tej sali. My odwiedzamy się często, ale rzadko bywa, że aż w takich ilościach przychodzą konsulowie generalni innych krajów na uroczystości innych państw.

Mieliśmy odznaczenia państwowe nadesłane z Kancelarii Prezydenta RP, którymi zostały uhonorowane osoby mieszkające poza Chicago, bo obsługujemy dziesięć stanów Środkowego Zachodu, a nie tylko Wietrzne Miasto. Również liczna grupa nauczycieli ze szkół polonijnych uhonorowana została Medalami Edukacji Narodowej. Dzięki artystom z Chóru „Octava”, którzy wykonywali patriotyczne i religijne pieśni mieliśmy ucztę duchową”. Po koncercie gospodarz zaprosił gości na poczęstunek przygotowany przez delikatesy „Montrose Deli”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak