19 października 2020

Udostępnij znajomym:

Epidemia koronawirusa w połączeniu z rozpoczynającymi się infekcjami grypy spowodowały, że dyskusja nad szczepieniami i szczepionkami znów jest numerem jeden. Zwolenników jest zdecydowanie więcej niż przeciwników, dodatkowo poglądy tych drugich nie zawsze poparte są twardymi dowodami.

Rękawice potocznie zwanym antyszczepionkowcom rzuciła m.in. firma Facebook. Na tym portalu zostanie wprowadzony zakaz publikacji reklam zniechęcających ludzi do szczepień. Dotychczas takie reklamy mogły być wyświetlane, o ile nie zawierały nieprawdy.

„W najbliższych dniach jeżeli dana reklama w sposób wyraźny będzie zniechęcała kogoś do szczepienia, odrzucimy ją" – brzmi fragment oświadczenia firmy.

Zmiany mają być wdrażane w ciągu najbliższych kilku dni, a zakaz nie dotyczy wpisów osób prywatnych. Działanie Facebooka skierowane jest do firm, które zniechęcają ludzi do szczepień za pomocą płatnych reklam, które docierają do milionów odbiorców na całym świecie. Wolność słowa ma nie być zagrożona, a wszelkie grupy i strony należące do osób sceptycznie nastawionych do szczepień nie będą usuwane. Dodatkowo Facebook przygotował dla swoich użytkowników kampanię informacyjną związaną ze szczepieniami – wkrótce pojawią się specjalne podstrony, na których będzie można znaleźć więcej zweryfikowanych i potwierdzonych informacji dotyczących profilaktyki. 

Podobne działania jakiś czas temu podjęła równie znana platforma YouTube. W tym przypadku chodziło o dezinformację stricte związaną z przeciwdziałaniem Covid-19. Pracownicy będą usuwać filmy zawierające nieprawdziwe informacje na temat szczepionek na koronawirusa, których jeszcze ani kupić, ani zrobić się nie da. Nieprawdziwe informacje to takie, które stoją w sprzeczności z tym, o czym informuje chociażby Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podobnie jak Facebook, na YouTube także będą publikowane filmy edukacyjne związane ze szczepieniami i szeroko rozumianą profilaktyką.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy z platformy YouTube zniknęło ponad 200,000 filmów zawierających nieprawdziwe, wprowadzające w błąd informacje dotyczące pandemii koronawirusa.

FK

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor