----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

15 sierpnia 2019

Udostępnij znajomym:

Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawy, które rozszerzają stanowy program medycznej marihuany.

“Od ogłoszenia tego programu w naszym stanie ponad 80 tys. pacjentów zostało do niego wpisanych. To co najmniej 80 tysięcy pacjentów, których życie stało się łatwiejsze” - mówił gubernator podpisując ustawy w poniedziałek.

Do listy 41 chorób, które uprawniają do nabywania marihuany do celów medycznych, dodano 11 nowych schorzeń, w tym chroniczny ból, migreny, anoreksję i autyzm.

Ponadto pacjenci będą mogli otrzymywać zezwolenia nie tylko od lekarzy, ale także od certyfikowanych pielęgniarek i fizjoterapeutów. Senacka ustawa 2023 weszła w życie wraz z podpisem gubernatora.

Medyczna marihuana ma być odpowiedzią na gwałtowny wzrost liczby przypadków przedawkowania opioidowych środków przeciwbólowych – leków na receptę, takich jak oksykodon, hydrokodon i fentanyl, syntetyczny opioid, który często jest produkowany i sprzedawany nielegalnie.

Zapisy drugiej ustawy S455 dają prawo uczniom objętym programem do zażywania marihuany medycznej w szkole pod nadzorem szkolnej pielęgniarki albo pracownika administracji . Ta zmiana w prawie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. Przypomnijmy, że w tym samym dniu w Illinois zostanie zalegalizowana marihuana do celów rekreacyjnych.

Mieszkańcy Illinois w wieku 21 lat i starsi będą mogli nabyć jednorazowo i posiadać uncję marihuany (30 gramów) albo 5 gramów koncentratu marihuany, czy 500 miligramów THC w produktach typy żelki, cukierki czy nalewki. Osoby odwiedzające Illinois będą mogły nabyć połowę dozwolonej ilości - 15 gramów marihuany. Tylko osoby wpisane do programu medycznej marihuany mogłyby hodować konopie indyjskie w domu - dozwolone będzie posiadanie pięciu krzaków.

Przeciwnicy legalizacji marihuany ostrzegają przed wzrostem uzależnienia na skutek nadużywania substancji psychoaktywnych. Po zalegalizowaniu konopi indyjskich prawdopodobnie więcej osób będzie po nie sięgać. Tak stało się w Kolorado w 2014 roku.

Około 15.5 procent dorosłych w Kolorado używało marihuany przynajmniej raz w 30-dniowym okresie w 2017 r., co stanowiło wzrost z 13.6 procent w 2014 r. - podał Departamentu Zdrowia Publicznego w Kolorado.
Marihuana w świetle prawa federalnego pozostaje nielegalnym narkotykiem. Federalne organy ścigania zwykle nie zajmują się przypadkami posiadania niewielkiej ilości marihuany, czy biznesami przestrzegającymi programów stanowych.

----- Reklama -----