Meksyk - domy baronów narkotykowych do wygrania na loterii
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze Meksyku poinformowały, że zostanie zorganizowana rządowa loteria, w której do wygrania będzie dom osławionego Joaquina „El Chapo” Guzmana - przestępcy, przemytnika i handlarza narkotyków, jednego z założycieli oraz przywódców kartelu z Sinaloi. Na liście oferowanych nieruchomości znalazła się także posiadłość należąca niegdyś do Amada Carillo, również znanej przede wszystkim w Meksyku osoby związanej z półświatkiem.

Loteria odbędzie się 15 września, dzień przed meksykańskim świętem niepodległości. Dom „El Chapo” jest położony w Culiacan w Sinalo, a jego wartość szacuję się na 184 tysiące dolarów. Sporo więcej jest warta druga z wystawionych nieruchomości, w której mieszkał Amada Carillo – były boss kartelu w Juarez. Posiadłość znajduje w bogatej dzielnicy Jardines del Pedregal w południowej części stolicy kraju. Wartość domu oszacowano na 3.8 miliona dolarów. W sumie tego dnia rozlosowane zostaną 22 nieruchomości o łącznej wartości 12.5 miliona dolarów. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na zakup szczepionek przeciw COVID-19. Rząd Meksyku przeprowadził podobną loterię w 2020 roku, w której główną nagrodą był prezydencki odrzutowiec - specjalnie wyposażony Boeing 787 Dreamliner, który finalnie nie znalazł nowego właściciela.

„El Chapo” był jednym z największych przemytników na świecie, a jako główny cel importu obrał Stany Zjednoczone. W 2009 r. znalazł się na 701. miejscu listy najbogatszych osób na świecie. Przez blisko 30 lat przemycał do Stanów Zjednoczonych ogromne ilości kokainy, metaamfetaminy, heroiny i marihuany. W trakcie swojej kariery dwukrotnie odbywał karę w więzieniu i dwukrotnie dzięki pomocy kartelu udało mu się uciec zza więziennych krat. W 2017 roku został poddany ekstradycji do USA. 16 lipca 2019 roku sąd w Brooklynie skazał Guzmana na dożywotni pobyt w więzieniu plus trzydzieści lat bez możliwości zwolnienia warunkowego. Zasądzono również przepadek mienia w wysokości 12.6 miliarda dolarów.

fk