Mieszane oceny szkół publicznych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Rafał Jurak

Rafał Jurak


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Mieszkańcy Illinois nie mają najlepszej opinii na temat szkół publicznych, często wystawiając im negatywne oceny – wynika z opublikowanego właśnie raportu Illinois Education Association. Co ciekawe, oceny te dotyczą szkół spoza naszego miejsca zamieszkania, gdyż działające obok nas, z których często korzystają nasze dzieci, otrzymują wyższe noty.

Przeprowadzona niedawno ankieta wykazała, iż mieszkańcy Illinois mają dwie przeciwstawne opinie na temat szkół publicznych. Z jednej strony oceniają je na „C”, co jest niezbyt wysoką notą. Ale tylko wówczas, gdy dotyczy to szkół działających poza ich społecznością, w innej dzielnicy, mieście, powiecie. Zapytanie o ocenę szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania, zwykle byli już bardziej zadowoleni i oceniali je na „A” lub „B”.

Raport wskazuje też, że ponad połowa ankietowanych uważa pensje nauczycieli za zbyt niskie. Wielu stwierdziło w związku z tym, iż nie doradziliby członkom swej rodziny wyboru zawodu nauczyciela, mimo że w tej chwili w całym stanie dostępnych jest ok. 2,560 miejsc pracy w tym zawodzie.

„Raport o stanie edukacji mówi nam, że przed nami daleka droga, gdy chodzi o rozwiązanie problemu niedoboru nauczycieli” - powiedziała Kathi Griffin, prezydent Illinois Education Association - „Mieszkańcy Illinois wyrazili swoje zdanie. Musimy inwestować w nasze szkoły publiczne, bardziej słuchać nauczycieli i naprawdę postawić dobro naszych uczniów na pierwszym miejscu”.

Griffin twierdzi, że naprawa sytuacji w szkołach publicznych jest priorytetem wśród mieszkańców Illinois, przewyższającym problem przestępczości, równoważenia budżetu i obniżania podatków, choć akurat z tym ostatnim punktem można polemizować. Wyraziła też nadzieję, że ustawodawcy Illinois na najbliższej sesji podejmą wysiłek, aby więcej zainwestować w stanową edukację publiczną.

Ankieta została przeprowadzona przez Normington-Petts/We Ask America i objęła reprezentatywną próbkę mieszkańców całego stanu.

RJ