----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zatwierdziły szczepionki Moderny i Johnson & Johnson jako te, które można otrzymać w tamach trzeciej, przypominającej dawki. Dotychczas szczepienie przypominające było możliwe wyłączenie Pfizerem. Moderna to szczepionka dwudawkowa, opracowana w technologii mRNA, z kolei J&J jest jednodawkowym preparatem wektorowym, zbliżonym do europejskiej AstryZeneci. Urzędnicy CDC twierdzą, że przyjęcie tych preparatów – Moderny i J&J jako przypominających może nastąpić po pierwotnym zaszczepieniu się inną szczepionką – np. Pfizerem, lub którąś z dwóch pozostałych. Mieszanie medykamentów jest dozwolone. Agencja Food and Drug Administration (FDA) już w środę w ubiegłym tygodniu zarekomendowała wszystkie dostępne na amerykańskim rynku szczepionki jako właściwe do przyjęcia w ramach trzeciej dawki. W czwartek identyczną decyzję wydał panel doradczy CDC.

„Dowody wskazują, że wszystkie trzy szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczone do obrotu w Stanach Zjednoczonych są bezpieczne, czego dowodem jest ponad 400 milionów już podanych dawek szczepionek" – powiedziała szefowa CDC, dr Rochelle Walensky. W rezultacie aż 99 milionów Amerykanów kwalifikuje się teraz do otrzymania dawek przypominających.

Booster

W przypadku Moderny trzecia dawka przypominająca powinna być podawana ludziom na tych samych zasadach, co dawka przypominająca szczepionki Pfizer-BioNTech. W pierwszej kolejności chodzi o osoby wieku 65 lat i starsze bez chorób współistniejących, osoby w wieku 18 lat i starsze przebywające w zakładach opieki długoterminowej oraz osoby w wieku 50-64 lat z chorobami współistniejącymi. Kolejną grupą osób są te, u których wykonywany zawód zwiększa ryzyko zachorowania – kwalifikują się osoby w wieku od 18 do 64 lat. 

Ograniczenia dotyczące szczepionki J&J

Dawkę przypominającą mogą przyjąć osoby mające powyżej 18 lat. Druga dawka jest zalecana co najmniej dwa miesiące po szczepieniu pierwszą. To dlatego, że zdaniem ekspertów szczepionka J&J nie okazała się tak skuteczna jak dwudawkowe szczepionki Moderna lub Pfizer. Niektórzy medycy biorący udział w panelu CDC powiedzieli, że woleliby, aby odbiorcy J&J otrzymali dawkę przypominającą produkcji konkurencyjnych firm. Te twierdzenia bazują na badaniach przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH). Wynika z nich, że osoba, która przyjmie dwie dawki szczepionki Johnson & Johnson, może po drugiej, czyli przypominającej, liczyć na czterokrotnie większą liczbę przeciwciał. Jeżeli ta sama osoba przyjmie przypominającą dawkę Moderny, wówczas poziom przeciwciał wzrośnie o 76 razy.

Czym szczepią się Amerykanie?

Zdecydowana większość z prawie 190 milionów Amerykanów, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19, otrzymali szczepionki Pfizer lub Moderna. Zaszczepieni J&J stanowią tylko około 15 milionów. Zaszczepieni mieszkańcy USA stanowią około 57% populacji. Na dane dotyczące dawek przypominających trzeba jeszcze poczekać. Według danych CDC liczba hospitalizacji jest od 9 do 15 razy wyższa u nieszczepionych dorosłych w porównaniu do grupy zaszczepionych. W szpitalach przebywają głównie osoby młode, które nie chciały, bądź nie mogły przyjąć szczepionki.

fk