Mieszkalnictwo a recydywa
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stan może zmniejszyć zjawisko recydywy poprzez nową politykę mieszkaniową, ukierunkowaną na pomoc osobom wcześniej uwięzionym - wynika z wniosków zawartych w nowym raporcie Metropolitan Planning Council i Illinois Justice Project.

Jego autorzy analizowali to, w jaki sposób nowa polityka mieszkaniowa mogłaby pomóc osobom, które wcześniej przebywały w więzieniach, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze podatników.

Raport zawiera kilkanaście propozycji politycznych, które mogą pomóc urzędnikom zmniejszyć recydywę, jednocześnie oszczędzając stanowi ponad 100 milionów dolarów rocznie.

Prawie 40% zwolnionych więźniów wraca za kraty w ciągu trzech lat - wynika z danych zawartych w raporcie. Jak podkreślono, jednym z powodów tego wysokiego wskaźnika recydywy, jest brak pomocy w rozwiązywaniu problemów, z którymi muszą się zmierzyć ludzie, gdy wracają do społeczności.

„Dyskusje na temat zapobiegania recydywie zawsze koncentrują się na szkoleniu zawodowym ludzi i nieco na ich potrzebach zdrowotnych” - powiedział King Harris, współautor raportu „Re-Entry Housing Issues in Illinois” - „Rzadko rozmowa koncentruje się na mieszkaniu i wydaje nam się, że jest to brakujące ogniwo”.

King dodał, że skupienie się na mieszkalnictwie może stworzyć trochę stabilności w dzielnicach i pomóc tym, którzy opuszczają więzienie, aby stali się produktywnymi członkami społeczności, zamiast powracać do popełniania przestępstw.

Ponad 40,000 osób jest obecnie przetrzymywanych w więzieniach w Illinois, przy czym około 28,000 osób opuszcza je każdego roku.

„Idealnie byłoby, gdyby Stanowy Departament Więziennictwa (IDOC) znalazł mieszkanie, zatrudnienie, niedrogą opiekę zdrowotną i niezbędne doradztwo dla wszystkich 28,000 uwolnionych więźniów” - czytamy w raporcie.

Ale „ograniczone zasoby” - napędzane brakiem pieniędzy - sprawiają, że jest to nierealne. Ale recydywa ma swoją cenę. Raport stwierdza, że za każdym razem, gdy ktoś powraca do systemu więziennictwa, może to kosztować podatników ponad 150,000 dolarów.

„Jeśli ktoś opuszcza placówki penitencjarne, powinien zamieszkać z członkami rodziny. Jeśli nie, powinien wynająć mieszkanie” - powiedział Harris.

„Ale jak możesz wynająć mieszkanie, jeśli nie masz pracy, a właściciele nie chcą wynająć ci lokalu ze względu na twoją przestępczą przeszłość?” - dodał. „A jak znaleźć pracę, jeśli nie masz stabilnej sytuacji życiowej?”.

Autorzy raport wzywają stan do stworzenia nowego programu pomocy mieszkaniowej dla osób z problemami zdrowotnymi, w tym psychicznymi. Proszą o wyeliminowanie przestępców, którzy nie dopuścili się przemocy z ograniczeń, które uniemożliwiają im życie w publicznych socjalnych mieszkaniach.

Zalecają utworzenie kolejnego nowego programu dotacji na wynajem mieszkań zgodnie z wytycznymi Illinois Housing Development Authority, który skoncentruje się na wybranych osobach opuszczających więzienia.  Sugerują wprowadzenie zachęty podatkowej dla właścicieli nieruchomości, którzy będą gotowi wynająć lokale osobom wcześniej uwięzionym.

„Każdego roku 28,000 ludzi wychodzi z więzienia, a 12,000 do 13,000 osób wraca do niego w ciągu trzech lat” - powiedział Harris. „Ograniczając recydywę, ratujemy rodziny i życie”.

JT

Udostępnij swoim znajomym: