----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

24- letnia mieszkanka Illinois, Chloe Mrozak, z Oak Lawn, została aresztowana i oskarżona o użycie fałszywej karty szczepień Covid-19. Jakby tego było mało, karta zawierała błędnie wpisaną nazwę szczepionki, zamiast Moderna wpisała Maderna. Kobieta użyła fałszywki, aby uniknąć przymusowej kwarantanny na Hawajach. Wszyscy odwiedzający ten stan są zobowiązani do poddania się 10-dniowej kwarantannie, wymóg ten jednak nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. 

23 sierpnia administrator programu "Safe Travels" zgłosił możliwość sfałszowania karty szczepień, po tym jak Mrozak przedstawiła ją podczas kontroli na lotnisku. Pracownik kontroli nie potwierdził również rezerwacji hotelowej 24-latki. Po skontaktowaniu się z obiektem, który podała w formularzu "Safe Travels", nie znaleziono żadnej rezerwacji - wynika z dokumentów sądowych. Mrozak nie podała także informacji o locie powrotnym.

Dodatkowe podejrzenia wzbudziła błędnie wpisana nazwa szczepionki. "To jedna z przesłanek, która wydała im się podejrzana" - powiedział agent specjalny William Lau z Departamentu Prokuratora Generalnego. Na karcie widniała informacja, że kobieta została zaszczepiona przez Gwardię Narodową w Delaware. Kiedy urzędnicy skontaktowali się ze stanowym Departamentem Zdrowia, okazało się, że żołnierze Gwardii Narodowej nie podawali szczepionek i nie mają żadnych danych na temat Mrozak.

Mieszkanka Illinois została zatrzymana na międzynarodowym lotnisku im. Daniela K. Inouya w sobotę, skąd miała lot powrotny do domu. Ostatecznie kobietę aresztowano i wyznaczono kaucję w wysokości 2 tysięcy dolarów. Biuro Prokuratora Generalnego w Honolulu przekazało, że Mrozak została aresztowana "za naruszenie Proklamacji Nadzwyczajnej Gubernatora Hawajów poprzez próbę ominięcia wymogu kwarantanny stanowej oraz przedłożenie sfałszowanej karty szczepień". 24-latce grozi do jednego roku pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 5 tysięcy dolarów. Należy pamiętać, że podrabianie lub posiadanie karty szczepień jest przestępstwem federalnym. 

To niestety nie był jedyny tego typu incydent. Na początku sierpnia para z Miami Beach została również aresztowana na Hawajach po tym, jak próbowali użyć fałszywek. Z kolei dwa tygodnie temu aresztowano chicagowskiego farmaceutę pod zarzutem kradzieży i sprzedaży autentycznych kart szczepień COVID-19, wydanych przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom - wynika z informacji przekazanych przez śledczych. 

Monitor