----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nawet Świętego Mikołaja obowiązują w tym roku zasady dystansu społecznego, w związku z czym zdjęcie na jego kolanach w tym roku raczej nie będzie możliwe.

Odwiedzanie Mikołaja w centrum handlowym i zrobienie z nim fotki dziecku to w tym kraju tradycja dla milionów Amerykanów. W tym roku będzie ona nieco zmodyfikowana.

Owszem, Święty Mikołaj odwiedzać będzie centra handlowe, ale…

Na odległość

Na przykład w Oakbrook Center usiądzie on w saniach w wielkim, ogrzewanym namiocie, a dzieci będą mogły usiąść na ułożonych w bezpiecznej odległości kolorowych pudełkach, by porozmawiać, poprosić o prezenty, czy zrobić mu zdjęcie.

Zbytnie zbliżanie się do Świętego Mikołaja będzie również zabronione w Water Tower Place, ale rodziny mogą usiąść w jego saniach i odbyć wirtualną przejażdżkę, obserwując mijane widoki na ekranie, a potem porozmawiać ze Świętym, zrobić fotkę, oczywiście wszystko w bezpiecznej odległości.

„Ponieważ Święta Bożego Narodzenia są tak istotne, a wizyta u Świętego Mikołaja jest ważną tradycją dla rodzin, chcieliśmy mieć pewność, że uda nam się jej dotrzymać” - powiedział Rocell Viniard z  Brookfield Properties, które są właścicielem ponad 170 sklepów i centrów handlowych, w tym wspomnianych Water Tower Place i Oakbrook Center.

Firma Centennial, która jest właścicielem Fox Valley Mall w Aurora i Hawthorn Mall w Vernon Hills, zaplanowała 30-minutowe, interaktywne wycieczki bazujące na popularnych filmach dla dzieci, poprzedzające wizytę u Świętego Mikołaja, które zaczęto organizować już w zeszłym roku. Będzie okazja do zrobienia selfie, a późniejsza fotka z Mikołajem w bezpiecznej od niego odległości.

Przez szybę

Nie tyle szybę, co wielką taflę plexiglasu. Wiele centów zdecydowało się na oddzielenie w ten sposób dzieci od Mikołaja. Na późniejszym zdjęciu bariery tej nie widać, więc powinno to zadowolić wszystkich, poza dziećmi oczywiście…

Nie ma co krytykować tych pomysłów, ale raczej docenić kreatywność i próby utrzymania tradycji za wszelką cenę.

"W tym roku nie usiądziesz na kolanach Świętego Mikołaja" – mówi Mitch Allen, właściciel agencji HireSanta oferującej usługi Mikołajów - "Uważamy, że to wielki kompromis, aby utrzymać tradycję bez narażania dziecka i zdrowia Mikołaja na niebezpieczeństwo.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanu Illinois, zarówno Święty Mikołaj, jak i dzieci będą musieli nosić maski podczas takich wizyt.

Wirtualnie

Centra handlowe Brookfield Properties będą promować wirtualne wizyty za pośrednictwem usługi internetowej JingleRing.

Widok Świętego Mikołaja na ekranie może nie zastąpić emocji związanych z osobistym spotkaniem, ale założyciel JingleRing, uważa, że wirtualne wizyty mogą być bardziej osobiste, ponieważ rodzice mogą wybrać język, którym mówi Święty Mikołaj, jego pochodzenie etniczne, czy też zadecydować, czy na przykład chcą wizyty opartej na wierze.

Wielu początkowo nie czuło się komfortowo, pracując osobiście, powiedział Allen z HireSanta. Niektórzy zmienili zdanie po tym, jak dowiedzieli się więcej o planowanych środkach ostrożności, ale trudniej było znaleźć ludzi chętnych do podróży do pracy, powiedział.

Osoby wcielające się postać Mikołaja to zwykle mężczyźni w podeszłym wieku, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i wielu wykonujących ten zawód w przeszłości początkowo nie czuło się komfortowo, ale zmienili zdanie po zapoznaniu się z planowanymi środkami ostrożności.

RJ