----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Milenialsi mają obecnie większą siłę nabywczą niż jakiekolwiek pokolenie w historii ludzkości. Pragnienia i zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków zmieniają sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z technologią, prowadzimy bankowość czy robimy zakupy.

W efekcie niektóre produkty trafiają na cmentarz zapomnianych marek. Milenialsi wytaczają trendy, co może spowodować, że marki, które znamy i kochamy od lat, znikną, zanim się zorientujemy. Oto niektóre z nich.

Diet Pepsi

Czyli dietetyczna wersja popularnego napoju, która była bardzo popularna w latach 90., ale w ostatnim czasie jej sprzedaż drastycznie spadła. Dietetyczne napoje gazowe po raz pierwszy pojawiły się na rynku w odpowiedzi na obawy dotyczące zawartości cukru, ale obecnie ich popularność przebiły obawy o potencjalne szkody wynikające ze spożywania sztucznych słodzików i aspartamu. Zamiast dietetycznej pepsi czy coli, milenialsi wolą zdrowsze napoje, takie jak woda gazowana.

Crocs

Crocs, wygodne obuwie piankowe uwielbiane przez mamy, wczasowiczów i ogrodników, mogą wkrótce znacznie stracić na swojej popularności. Co się stało? Po pierwsze buty nie są tak wytrzymałe, jak kiedyś się wydawało. Dodatkowo rozgorzała debata na temat tego, czy noszenie Crocs jest szkodliwe dla stóp. Wreszcie, prosta konstrukcja Crocsów ułatwia ich kopiowanie, co oznacza, że rynek został zalany tańszymi podróbkami. Firma Crocs zamyka dziesiątki swoich sklepów detalicznych.

16

Apple iPod

W 2001 roku firma Apple określiła pojawienie się swojego iPoda „ujawnieniem przełomowego urządzenia cyfrowego”. Choć przenośny odtwarzacz muzyczny był droższy niż inne dostępne na rynku w tamtym czasie, stał się sensacją. Firma sprzedała 100 milionów iPodów do kwietnia 2007 roku. W 2008 roku kandydat na prezydenta Barack Obama ujawnił, jaka muzyka znajduje się na jego iPodzie, a później jako prezydent podarował jedno z tych urządzeń królowej Elżbiecie.

Ale iPod zaczął przechodzić do historii z powodu swojego młodszego brata, iPhone’a, który może jednocześnie pomieścić całą muzykę i zrobić miliard innych rzeczy. Apple zrezygnowało ze swojej linii iPodów i teraz produkuje tylko jeden model: Touch.

17

Victoria’s Secret

Doskonale znana marka bielizny, słynąca z efektownych pokazów mody i skąpych stylów, zdecydowanie straciła na popularności w ostatnich czasach. Analitycy twierdzą, że z powodu swojej seksualności, mrocznych sklepów, stylowi glamour i poleganiu na bardzo szczupłych modelkach, Victoria’s Secret straciła na znaczeniu dla dzisiejszych konsumentów. Sprzedaż systematycznie spada od 2016 roku, a firma zareagowała zmieniając kierownictwo i zamykając kolejne sklepy. W 2020 miało zostać zamkniętych 250.

Campbell’s Soup

Popularne zupy w puszkach częściej pojawiają się na nadrukach koszulek niż na stołach Amerykanów. Konsumenci w wieku od 18 do 34 lat nie są już zainteresowani marką, która kiedyś dominowała w kuchni.

Przetwarzane składniki i konserwanty w zupach w puszkach nie przemawiają do klientów dbających o zdrowie, więc sprzedaż utrzymuje się na niskim poziomie od 2012 roku. Campbell's koncentruje się teraz na organicznych zupach i bulionach, a także na przekąskach - ale nawet ich organiczne produkty nie sprzedają się dobrze.

18

Budweiser

Budweiser nie jest już „królem piwa”. Na początku 2018 roku marka spadła na 4. miejsce pod względem sprzedaży piwa na rynku w Stanach Zjednoczonych.

Klienci domagają się nowych i bardziej ekscytujących napojów alkoholowych. Produkcja piwa rzemieślniczego eksplodowała w całym kraju, aby sprostać popytowi. Inną konkurencją dla Budweisera są seltzery, unikalne mieszanki smakowe oraz niskosłodzone napoje alkoholowe.

Kodak

Aparaty fotograficzne zostały zastąpione w dużej mierze telefonami komórkowymi z coraz większymi możliwościami technicznymi, a firma znana niegdyś ze swoich aparatów i filmów, nie była w stanie się odrodzić od ogłoszenia upadłości w 2012 roku. Kodak był kiedyś nowoczesną firmą, która zatrudniała około 145,000 osób.

20

Harley Davidson

Nawet motocykle Harley Davidson padają ofiarą zmieniających się zwyczajów zakupowych i transportowych młodszych konsumentów.

Z powodu tego, że tak wielu młodych dorosłych decyduje się do korzystania z transportu publicznego zamiast prywatnych pojazdów, motocykle Harhely Davidson mogą wkrótce stać się luksusowym wspomnieniem przeszłości.

Globalna firma zarządzająca aktywami Alliance Bernstein przewiduje, że liczba motocyklistów będzie spadać w ciągu najbliższych pięciu lat.

21

Jell-O

Galaretka Jell-O jest może i produktem z kultowym, ale to jeden z tych, które wywołuje zdziwienie w supermarkecie: „Naprawdę? Oni to nadal produkują?”.

Kojarzy się z dzieciństwem, jedzeniem w stołówce i deserami serwowanymi przez babcie. Analityk Morningstar, Erin Lash, mówi, że Jell-O ma problem z odpowiedzią na aktualne trendy żywieniowe dotyczące zdrowia, dobrego samopoczucia i wygody.

Właściciel Jell-O, Kraft Heinz, usilnie stara się pozyskać młodszych konsumentów. Niedawno wprowadziła na rynek jadalne slime Jell-O Play, opisane jako zabawka, którą można zjeść.

Gap

Niegdyś uwielbiana marka przechodzi kryzys. Spółka macierzysta Gap, która jest również właścicielem sieci Banana Republic, Old Navy i Athleta, rozważa zamknięcie setek swoich sklepów. Wizerunek Gap jest „nijaki”, a ubrania „takie same i nudne” – wyjaśnia Neil Saunders z firmy badawczo-konsultingowej GlobalData Retail.

Chevrolet Volt

General Motors wyciągnął wtyczkę ze swojego elektrycznego samochodu Chevrolet Volt i podobnego małego sedana Cruze napędzanego gazem. Firma ogłosiła, że przestanie je produkować w marcu 2019 roku, więc ich dni na drogach są policzone.

Sprzedaż tych samochodów osobowych spada, ponieważ amerykańscy konsumenci woleliby raczej usiąść za kierownicą SUV-ów, pickupów i crossoverów.

Twitter

Od czasu założenia Twittera w 2006 roku inne platformy mediów społecznościowych, takie jak Snapchat i Instagram, zaczęły coraz bardziej zagłębiać się w jego bazę użytkowników.

Twitter wystawił się na sprzedaż w 2016 roku - ale potencjalni kupujący odmówili zawarcia umowy, prawdopodobnie z powodu powolnego wzrostu sprzedaży i spadku liczby użytkowników.

23

Tiffany

Amerykańscy milenialsi stracili zainteresowanie wyrobami firmy z prawie 200-letnią tradycją, jej charakterystycznymi pierścionkami, bransoletkami czy innymi akcesoriami.

Zmiany społeczne również nie pomagają Tiffany & Co., ponieważ wiele par rezygnuje z zakupu drogich pierścionków zaręczynowych i biżuterii ślubnej – lub w ogóle nie bierze ślubu przed zamieszkaniem razem i kupnem domu.

24

Marka zatrudniła Reeda Krakoffa, projektanta odpowiedzialnego za sukces luksusowej marki Coach, na swojego głównego dyrektora artystycznego, który miał dokonać przeglądu projektów Tiffany w celu przyciągnięcia młodszych klientów. Ale akcje firmy ostatnio spadły o 20%.

SlimFast

SlimFast to producent popularnych kiedyś koktajli dietetycznych. Firma została niedawno sprzedana w ramach transakcji wycenionej na 300 milionów dolarów, co jest dalekie od 2.4 miliarda dolarów, które Unilever zapłacił za markę w 2000 roku.

SlimFast próbowało zwiększyć sprzedaż dodając nowe produkty, takie jak ciasta i batony proteinowe, ale konsumenci starający się schudnąć poszukują świeżej żywności o niższe zawartości węglowodanów.

Kenmore

Wraz z problemami sieci sklepów Sears, upada także niegdyś wysoko ceniona marka urządzeń domowych Kenmore.

Kenmore stał się „odpowiednikiem telefonu z klapką w erze smartfonów” - powiedział CNN Sean Maharaj, dyrektor działu sprzedaży detalicznej w firmie konsultingowej AArete. Sears próbował sprzedać markę, ale bezskutecznie.

Kraft Singles

Pomarańczowe plasterki, które wspaniałe nadają się do grillowanych kanapek, są coraz częściej pomijane na rzecz „prawdziwego” sera, nawet jeśli jest to mniej wygodne. Oczekuje się, iż sprzedaż przetworzonego sera gwałtownie spadnie w nadchodzących latach – chociaż firma badawcza Euromonitor International spodziewa się, że produkt Kraft Singles zniesie to lepiej niż inne tego typu marki.

Forever 21

Firma nie jest tak popularna wśród milenialsów i pokolenia Z, które coraz bardziej zwraca uwagę na swoje nawyki zakupowe. Forever 21 ogłosiło upadłość w 2019 roku. Zespół trzech nabywców ma nadzieję zachować pozostałe w USA sklepy i rozszerzyć znaczenie marki na arenie międzynarodowej, ale ożywienie wymagałoby ponownego przemyślenia strategii.

Firma straciła na znaczeniu, gdy jej docelowa grupa demograficzna zaczęła zwracać większą uwagę na zrównoważone praktyki biznesowe i kupować więcej ubrań w stylu vintage w sklepach z używaną odzieżą. Nie wspominając o tandetnych bluzach z taco, które na zawsze będą nas wszystkich prześladować.

Płatki śniadaniowe Kellogg’s

Amerykanie nie są już tak zachwyceni super słodkimi płatkami śniadaniowymi, które pamiętają z dzieciństwa. Nawet opcje dietetyczne Special K nie sprzedają się już tak dobrze, jak kiedyś. Chociaż firmie Kellogg’s nie grozi upadek, a sprzedaż przekąsek utrzymuje się na wysokim poziomie, kilku członków jej ekipy śniadaniowej może wkrótce zniknąć ze sklepowych półek.

25

Applebee’s

Sieć restauracji powoli zanika, i nie można za to obwinić wyłącznie aktualnej sytuacji związanej z pandemią.

Młodsze pokolenia wolą restauracje takie jak Chipotle lub zamawianie jedzenia na wynos zamiast tradycyjnego przesiadywania w sieciowych restauracjach. Skupienie się wyłącznie na amerykańskich daniach również nie pomaga w momencie, gdy dostępne są inne, zdrowsze i bardziej kreatywne opcje. W rezultacie Applebee’s zamknęło ponad 200 swoich lokalizacji od 2016 roku.

Claire’s

Te tanie i kolorowe wielopaki z kolczykami najwyraźniej straciły na uroku dla młodszych odbiorców. Firma Claire’s złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości w 2018 roku, obwiniając o swoje spadające dochody coraz mniejszą ilość kupujących w centrach handlowych.

H&M

Chociaż ta marka radzi sobie lepiej niż jej konkurent, Forever 21, H&M nie jest odporny na zmiany upodobań konsumentów. Firma zmuszona była zamykać swoje sklepy jeszcze przed wybuchem pandemii i ma problem z pozbyciem się wartych miliardy dolarów zapasów, które zapychają jej półki. Obecna sytuacja i zaskakująco wysokie ceny utrudniły konkurowanie z bardziej zrównoważonymi markami.

Ann Taylor

Wiele serwisów informacyjnych donosi, że Ascena, spółka macierzysta znanych marek, takich jak Ann Taylor i Loft, jest bliska bankructwa i może zakończyć się zamknięciem około jednej trzeciej sklepów. Ascena już sprzedała Maurices i pozbyła się Dressbarn w 2019 roku, więc nie stanowiłoby to zaskoczenia, gdyby podążyło za nią więcej sklepów.

Te marki nie są jedynymi zmuszonymi do zamknięcia. 40 sieci zamyka w tym roku większość swoich sklepów w USA.

27

na podstw. moneywise.com
jm