Miliarderzy nigdy nie byli bogatsi
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Fortuny światowych miliarderów osiągnęły nowy rekord i to w środku pandemii, głównie za sprawą zysków akcji spółek technologicznych. Według raportu szwajcarskiego banku UBS i PwC, ich majątek wzrósł do $10,2 biliona pod koniec lipca, w porównaniu z poprzednim rekordem w wysokości $8,9 bln. w 2017 r. Liczba osób, których fortuny liczone są w miliardach, wzrosła w ostatnich 3 latach o 31 i wynosi obecnie 2,189.

Jednak wśród najbogatszych też widać spore rozbieżności. Niektórzy bogacą się znacznie szybciej niż inni. Według raportu pandemia przyspieszyła rosnącą rozbieżność w zamożności pomiędzy innowatorami w dziedzinie technologii, opieki zdrowotnej i przemysłu, a na przykład przedsiębiorcami z takich dziedzin jak rozrywka, usługi finansowe, czy nieruchomości.

Kontrastuje to z sytuacją, którą obserwowaliśmy przez większość mijającej dekady, kiedy stały wzrost i rosnące ceny aktywów podnosiły bogactwo miliarderów we wszystkich sektorach” - informuje bankowy raport. Obecnie miliarderzy działający po “niewłaściwej stronie” trendów technologicznych i społecznych stają się relatywnie mniej zamożni. Wciąż jednak zarabiają po kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy dolarów na minutę i nawet dziesiątki milionów dziennie - co dla przeciętnego obywatela świata może być szokujące.

Postawili na technologie

Ta polaryzacja między tzw. miliarderami innowacyjnymi a resztą następuje pod koniec dekady, w której liczba najbogatszych podwoiła się, a całkowity ich majątek prawie się potroił.

„W ciągu ostatnich dwóch lat ci, którzy używali technologii do zmiany swoich modeli biznesowych, produktów i usług, poszli naprzód. Kryzys związany z Covid-19 tylko uwydatnił tę rozbieżność” - czytamy w raporcie.

W latach 2018 i 2019, oraz pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku, całkowity majątek miliarderów technologicznych wzrósł aż o 43%, do 1,8 biliona dolarów (trylionów w USA), podczas gdy przedstawiciele sektora opieki zdrowotnej odnotowali 50% wzrost do 659 miliardów dolarów. Ogółem, miliarderzy odnotowali średni wzrost o 19% w tym okresie, bo w sektorze usług finansowych, rozrywki, materiałów i nieruchomości ich fortuny odnotowały wzrost o 10% lub mniej.

Największy wzrost? Chiny

Pod względem geograficznym Chiny odnotowały największy wzrost zamożności w ciągu ostatnich 10 lat. Aż dziewięciokrotny. W tym czasie w USA wzrost był dwukrotny.

Przejście Chin w kierunku gospodarki cyfrowej sprawiło, że tacy ludzie jak założyciel Alibaba - Jack Ma, czy Pony Ma z Tencent, wielokrotnie pomnożyli swoje majątki, bo dotychczasowi potentaci w produkcji i budownictwie zostali w tyle.

Rosnące nierówności

Raport pojawił się w czasie, gdy na całym świecie coraz częściej słychać obawy, że pandemia tylko pogłębi nierówności ekonomiczne i społeczne, w tym w obszarach takich jak dochody, edukacja i opieka zdrowotna.

Niedawne sprawozdanie Institute for Policy Studies stwierdza, że ​​w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrost zamożności miliarderów w USA był 200 razy większy, niż średni wzrost zamożności w całym kraju.

Według tego raportu 643 najbogatszych Amerykanów, w tym przedsiębiorcy tacy jak Jeff Bezos i Elon Musk, przejęło 845 miliardów dolarów w różnych aktywach, zwiększając swój majątek o prawie jedną trzecią.

Jednocześnie istnieją obawy, że w tym roku grono najbiedniejszych na świecie powiększy się. ONZ ostrzega, iż globalne ubóstwo może wzrosnąć po raz pierwszy od 1990 roku, niwecząc dziesięciolecia postępu.

Zarabiają więcej, oddają więcej…

Według raportu banku UBS najbogatsi świata oddają więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Około 209 z nich publicznie zadeklarowało pomoc w wysokości 7,2 miliarda dolarów od marca do czerwca tego roku, na co składały się darowizny pieniężne i towary.

„To dopiero początek, ale miliarderzy mogą być w punkcie zwrotnym, inwestując energię i swe bogactwo w rozwiązywanie problemów środowiskowych i społecznych, które uwydatniła pandemia i ostatnie klęski żywiołowe” - czytamy w raporcie.

…ale płacą mniej

Sprawy finansowe miliarderów podlegają coraz większej kontroli, ponieważ rządy wielu krajów zaostrzają przepisy pozwalające im na płacenie niższych podatków, a także starają się wprowadzać nowe regulacje biznesowe.

Według Institute for Policy Studies, choć wzrastają ich wydatki na cele dobroczynne, to zobowiązania podatkowe amerykańskich miliarderów mierzone jako procent ich majątku spadły o 79% w latach 1980-2018.

Nie wiemy o wszystkich

Dokładne wyliczenie majątku niektórych dynastii finansowych nie jest proste. Fortuny budowane przez dziesięciolecia, czasem nawet wieki, zaciemniają nieco prawdziwą wielkość majątku. Na przykład fortuna Rotszyldów, czy Rockefellerów jest zbyt rozproszona, by ją dokładnie wycenić. Dlatego nie są oni uwzględniani w oficjalnych zestawieniach, z których korzystamy tworząc listy i artykuły tego typu.

 Może się jednak okazać, że jakiś człowiek, rodzina czy klan posiada kilkukrotnie więcej, niż najbardziej znane nazwiska inwestujące na giełdzie, których majątek jest znany i łatwy do sprawdzenia.

na podst.: money.cnn, pwc.ch, bloomberg, newsweek

RJ