Milion dzieci może stracić bezpłatne obiady w szkołach
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prawie milion dzieci może stracić automatyczne uprawnienia do bezpłatnych obiadów w szkołach w ramach propozycji administracji Donalda Trumpa, która zmniejszyłaby ilość osób otrzymujących znaczki żywnościowe.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opublikował analizę, z której wynika, że zmiana może dotyczyć 982,000 dzieci. Około połowa z nich musiałaby ponosić zredukowane koszty posiłków w cenie 40 centów za lunch i 30 centów za śniadanie, a blisko 40,000 musiałoby płacić pełną kwotę, która różni się w zależności od dzielnicy.

Reszta, czyli 445,000 nadal kwalifikowałoby się na bezpłatne posiłki, ale ich rodziny musiałby złożyć odpowiednie podania, aby je otrzymać.

W tej chwili dzieci automatycznie kwalifikują się do darmowych posiłków, jeśli ich rodziny otrzymują znaczki żywnościowe (food stamps), ale administracja Trumpa zaproponowała zaostrzenie uprawnień do programy pomocy żywnościowej SNAP. USDA nie proponuje zmian w zasadach dochodowych w programie, twierdzi jedynie, że zajmuje się luką, dającą uprawnienia osobom, które w innym przypadku nie zakwalifikowałyby się do programu.

Agencja twierdzi, że zdecydowana większość dzieci, których dotyczy ta sytuacja, w dalszym ciągu będzie się kwalifikować do posiłków bezpłatnych lub po obniżonych cenach.

Ale Lisa Davis, z grupy No Kid Hungry, twierdzi, że składanie specjalnego podania może stanowić barierę dla wielu rodzin.

„Przez cały czas docierają do nas informacje ze szkół dotyczące tego, jak wielkim problemem jest zrozumienie dokumentacji przez wiele rodzin i odpowiednie złożenie wniosków” – powiedziała Davis.

National School Lunch Program obsługuje około 30 milionów uczniów, zapewniając około 20 milionów bezpłatnych posiłków dziennie. Dla tych, którzy nie kwalifikują się do programu bezpłatnych posiłków lub nie mogą ich nabyć po obniżonej cenie, średni koszt lunchu w szkole podstawowej wynosił $2.48 w roku szkolnym 2016-2017 – wynika z informacji School Nutrition Association, która reprezentuje pracowników i dostawców do szkolnych stołówek.

Grupa twierdzi, że w trzech czwartych okręgów szkolnych istnieje zadłużenie związane ze szkolnymi posiłkami, co wskazuje, że nawet niewielkie kwoty mogą z czasem urosnąć do większych sum i stać się ciężarem dla rodzin.

USDA twierdzi, że propozycja administracji prezydenta może obniżyć o 90 milionów dolarów rocznie koszty programu szkolnych posiłków, które w ubiegłym roku wynosiły ponad 18 miliardów dolarów. Zwrócono uwagę, że faktyczna liczba dzieci, które mogłyby utracić automatyczne zakwalifikowanie do programu darmowych lunchów może być mniejsza, ponieważ niektóre szkoły oferują bezpłatne posiłki wszystkim uczniom, niezależnie od ich kwalifikacji.

Ale szkoły robią to w ramach programu, który wymaga, aby 40% uczniów kwalifikowało się do bezpłatnych posiłków, a zmiana przepisów może oznaczać, że niektóre szkoły nie będą już w stanie osiągnąć tego progu – twierdzi Mallya.

USDA opublikowało szczegóły swojej analizy po tym, jak zostało skrytykowane za niezgłoszenie wpływu zmiany przepisów SNAP na kwestie dostępu do bezpłatnych posiłków szkolnych. Agencja stwierdziła, że zmiana ma na celu ujednolicenie zasad kwalifikowalności w całym kraju.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: