Milion zachorowań w Illinois
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Illinois odnotowało właśnie kolejny ponury kamień milowy – przekraczając w czwartek milion przypadków zachorowań na koronawirusa potwierdzonych w całym stanie od początku pandemii.

Departament Zdrowia Publicznego w Illinois zgłosił w czwartek kolejnych 8,757 potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków Covid-19, co daje całkowitą liczbę 1,008,045.

Około połowa z nich została zgłoszona w ciągu niecałych dwóch miesięcy – stan przekroczył pół miliona przypadków w dniu 10 listopada, w wyniku nagłego wzrostu liczby infekcji, który rozpoczął się pod koniec października.

W wydanym oświadczeniu dyrektor IDPH, doktor Ngozi Ezike, powiedziała, że przekroczenie miliona przypadków zachorowań na Covid-19 wydawało się nieprawdopodobne na początku pandemii, a teraz wszystko doskonale widzimy, jak niszczycielska może być ta choroba.

Gubernator J.B. Pritzker zauważył również, że chociaż Stany Zjednoczone odnotowało w środę rekordową liczbę 3,865 zgonów związanych z koronawirusem w ciągu jednego dnia, wprowadzenie szczepionki stanowi źródło nadziei.

„Teraz, gdy rozpoczęła się dystrybucja szczepionek, możemy zobaczyć światełko na końcu tego trudnego okresu – zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby wszyscy nasi sąsiedzi mogli tam być, gdy przekroczymy tę linię mety, zachowując zdrowie” – powiedział gubernator.

IDPH zgłosił kolejnych 177 zgonów związanych z Covid-19 w czwartek, w całym stanie w dalszym ciągu odnotowuje się średnio ponad 100 zgonów dziennie, co zbliżone jest do najwyższych poziomów obserwowanych wiosną.

W ostatnich tygodniach spada jednak liczba hospitalizacji, a stanowy departament zdrowia odnotował 3,921 pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa w środę wieczorem, w tym 783 na oddziałach intensywnej terapii i 450 osób podłączonych do respiratorów.

Pritzker potwierdził działania związane z dystrybucją szczepionki w stanie i zauważył, że około jedna trzecia pracowników służby zdrowia w Illinois (poza Chicago) otrzymała już co najmniej jedną dawkę.

Ponadto gubernator ogłosił w środę, że rejony, które spełniają stanowe kryteria dotyczące łagodzenia ograniczeń związanych z Covid-19, będą to mogły robić już od 15 stycznia.

jm