Mirosława Sojka-Topór nagrodzona tytułem Polaka Roku w Lemont
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Obdarzona sopranowym głosem popularna polonijna śpiewaczka Mirosława Sojka-Topór otrzymała tytuł Polaka Roku. Wyróżnienie przyznał Klub Polski przy parafii pw. Cyryla i Metodego w Lemont. Wręczana od 15 lat nagroda jest tym razem szczególnie wyjątkowa, bo przyznana została w Roku Stanisława Moniuszki.

Ceremonię wręczenie poprzedziła msza święta z udziałem Jego Ekscelencji biskupa Andrzeja Wypycha, który był gościem honorowym uroczystości. Liturgię swoim śpiewem uświetniła nagrodzona, która jest jednocześnie dyrygentem parafialnego chóru i organistką w tej parafii.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w sali parafialnej podczas piętnastej edycji obchodów Dnia Polskiego. Wartę honorową zaciągnęli członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Przybyłych powitali gospodarze uroczystości Grażyna i Ryszard Witkowscy. Wśród gości honorowych obecny był wspomniany już biskup Andrzej Wypych, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Misia Jamiński, proboszcz miejscowej parafii ks. Waldemar Stawiarski oraz działacz katolicki dr Jan Jaworski. Osiągnięcia artystyczne i życiowe laureatki zaprezentowali prezes klubu Ryszard Witkowski i wiceprezes Barbara Kipta-Foran.

Mirosława Sojka-Topór jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu. Umiejętności śpiewacze kształciła również na uniwersytecie Roosevelta oraz DePaul w klasie śpiewu solowego. Ma w swoim dorobku wiele koncertów zarówno w Stanach Zjednoczonych jaki i w Polsce oraz Kanadzie. Współpracuje z Paderewski Symphony Orchestra oraz Celebrity Symphony Orchestra. Kilkukrotnie występowała w słynnej chicagowskiej Orchestra Hall. Śpiewała w Koncercie Pokoju, podczas którego zaśpiewała partię sopranową z Angelusa Wojciecha Kilara. W 2010 roku śpiewała trzy pieśni Fryderyka Chopina w koncercie Chopin Gala Concert. W 2018 roku była wykonawczynią podczas koncertu upamiętniającego stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mówiąc o swoich dokonaniach śpiewaczych żartobliwie podkreśla, że jest etatową wykonawczynią hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. Poza wieloma bardzo ważnymi uroczystościami miała okazje śpiewać hymny przed prezydentami Stanów Zjednoczonych i Polski. W czerwcu 2017 roku z udziałem PaSO wykonała piękną partię sopranową z Mszy F-dur księcia Józefa Poniatowskiego. Było to premierowe wykonanie w USA. Laureatka uprawia wiele gatunków muzyki, od folkloru góralskiego poprzez klasykę do muzyki rozrywkowej, którą od wielu lat uprawia jako solistka zespołu „Góranie”. Od dziewięciu lat jest dyrektorem muzycznym w parafii pw. Św. Cyryla i Metodego w Lemont. Jest szczęśliwą mamą czworga dzieci. Córka Emilia wraz z mamą wystąpiła w okolicznościowym koncercie poświęconym Stanisławowi Moniuszce, w którym zaśpiewała fragment arii Halki. Obok laureatki utwory Moniuszki śpiewali także John Bialas i Andrzej Lenert. Na flecie grał Szymon Koszarek. Akompaniował Luciano Lorentie.

„Przyjmuję to wyróżnienie z ogromnym zażenowaniem, ale jednocześnie z wdzięcznością i radością. Nie spodziewałam się, gdy dwa tygodnie temu zaanonsowano mi, że zostałam laureatką tytułu Polaka Roku w Lemont. To zobowiązuje do kolejnych lat ciężkiej pracy. Ale pracy bardzo przyjemnej i satysfakcjonującej. Jestem wdzięczna Panu Bogu i tym ludziom, że kilka lat temu dali mi szansę tutaj pracować. Korzystam z tej szansy cały czas” – powiedziała pani Mirosława.

Koncert z udziałem laureatki i grupy artystów został poświęcony upamiętnieniu wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, twórcy między innymi oper „Halka” i „Straszny Dwór”. Z tej okazji młodzież ze szkoły im. Jana Pawła II przygotowała poświęcony kompozytorowi program wspomnieniowy. Zorganizowana została okolicznościowa wystawa ukazująca życie i twórczość artysty, który urodził się dwieście lat temu i, jak napisano w uchwale sejmowej ustanawiającej rok 2019 Rokiem Moniuszki, był wybitnym kompozytorem, dyrygentem, organistą, pedagogiem, dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcą polskiej opery narodowej. Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki składa się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków. Moniuszko był twórcą „Śpiewnika domowego” obejmującego ponad 200 pieśni. Był wielkim kompozytorem i wzorem patrioty.

W drugiej odsłonie części artystycznej popołudnia z wiązanką tańców polskich wystąpił szkolny zespół Polanie. Czynne były stoiska księgarskie, na których goście mieli okazję zakupić liczne wydawnictwa. Na zakończenie uroczystości jej gospodarze zaprosili uczestników na okolicznościowy poczęstunek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP