Młodsi radzą sobie gorzej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pandemia koronawirusa odbiła się na szczególnie dotkliwie na zdrowiu psychicznym młodych Amerykanów - wynika z nowego sondażu, którego autorzy twierdzą, iż osoby poniżej 35. roku życia są szczególnie narażone na doświadczanie fizycznych lub emocjonalnych objawów związanych ze stresem i lękiem.

Większość, bo 56% Amerykanów w wieku od 18 do 34 lat twierdzi, że w ostatnim miesiącu czuła się odizolowana - w porównaniu do ok. 4 na 10 starszych Amerykanów - według najnowszych badań Covid Response Tracking Study, przeprowadzonych przez NORC na University of Chicago. 25% młodych dorosłych ocenia swoje zdrowie psychiczne jako zadowalające lub słabe - w porównaniu do 13% starszych dorosłych. Wśród tej drugiej grupy 56% uznaje swoje zdrowie psychiczne jako doskonałe lub bardzo dobre, w porównaniu do zaledwie 39% młodych dorosłych.

Pandemia uderzyła w nich momencie wielu zmian życiowych, takich jak rozpoczynanie studiów, szukanie pracy, zawieranie małżeństwa czy zakładanie rodziny. Niektórzy młodzi dorośli dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie, dodatkowo mierząc się ze skutkami recesji, koniecznej izolacji i wielu zmian, które wymusiła pandemia koronawirusa.

Badanie wykazało, że młodsi Amerykanie również konsekwentnie wykazują wyższy wskaźnik objawów psychomatycznych, takich jak problemy ze snem, bóle głowy, napady płaczu - w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Prawdopodobieństwo występowania takich objawów zmniejsza się wraz z wiekiem.

Jednym z możliwych wyjaśnień tej różnicy, może być to, iż młodzi dorośli mają mniejsze doświadczenie w radzeniu sobie z kryzysem zdrowia publicznego - twierdzi Tom Smith, który od 1980 roku kieruje działem ankiet społecznych NORC.

Młodzi ludzie są również narażeni na ciągły kontakt z mediami społecznościowymi, co może jeszcze bardziej pogorszyć ich negatywne odbieranie wiadomości dotyczących wirusa. Badanie wykazało, iż częste oglądanie, czytanie lub mówienie o koronawirusie jest konsekwentnie powiązane z wyższymi wskaźnikami negatywnych objawów dotyczących zdrowia psychicznego.

67% młodych dorosłych, i tylko 50% starszych twierdzi, że przynajmniej czasami odczuwa, iż nie jest w stanie kontrolować najważniejszych rzeczy w swoim życiu. A 55% osób w wieku od 18 do 34 lat odczuwało zbyt duże trudności, aby móc je pokonać - w porównaniu do 33% osób starszych.

JM