Młodzi szachiści rywalizowali o prymat
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W szkole im. Trójcy Świętej w Chicago odbyły się XVIII Polonijne Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Szachach. W turnieju zorganizowanym przez sekcję szachową Stowarzyszenia Emigracji Polskiej wzięło udział 10 dziewczynek i 25 chłopców pasjonujących się królewską grą.

„Zawodnicy zostali podzieleni na cztery grupy wiekowe. Najliczniejsza jest kategoria dzieci od „zerówki” do klasy trzeciej, w której rywalizuje 16 uczestników. Gramy systemem szwajcarskim. Polega on na tym, że nikt z turnieju nie odpada, co szczególnie wśród najmłodszych jest bardzo ważne, żeby się nie zniechęcali. Wszyscy grają pięć rund. Zawodnik, który wygrywa otrzymuje jeden punkt i w następnej rudzie spotyka się z uczestnikiem, który również wygrał swoją partię. I tak w kolejnych etapach wygrany gra z wygranym, a przegrany z przegranym. W ostatniej rundzie zawodnik, który wywalczył cztery punkty jest kojarzony z uczestnikiem z taką sama ilością oczek lub zbliżoną. Partie trwają po 15 minut – powiedział Jan Góra, organizator zawodów i kierownik sekcji szachowej przy SEP.

Po dwóch godzinach rywalizacji zapadły końcowe rozstrzygnięcia. W gronie uczniów z najmłodszych klas z wynikiem 5 punktów zwyciężył Marcel Podraza. Drugi był Adam Gondek, a trzeci Patryk Szewczul. Kategorię dzieci z klas czwartych i piątych wygrał Maksymilian Szymański gromadząc w pięciu partiach 4.5 punktu. Druga lokata przypadła Zacharemu Żurawskiemu. Trzeci był Jakub Lasak. W grupie uczniów z klas od 6 do 8 zwyciężył Jan Bielobradek (5pkt.) przed Karolem Szymańskim i Jakubem Komorowskim. W gronie licealistów startowało jedynie dwóch zawodników. Po dwukrotnej dogrywce Christopher Góra pokonał Ignacego Bielobradka.

Laureaci otrzymali puchary dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Polsko-Słowiańską Federalna Unię Kredytową. Dla wszystkich uczestników oraz rodziców organizatorzy przygotowali poczęstunek oraz napoje. Wręczając nagrody prezes Stowarzyszenia Nowej Emigracji Andrzej Zgiet powiedział, że sekcja szachowa istnieje przy Stowarzyszeniu już 20 lat, a zawody odbywają się od lat 18.

„Sekcję szachową od początku prowadzi Jan Góra. Przez jego klasy przewinęły się setki dzieci. Wielu podopiecznych pana Jana rywalizowało na mistrzostwach Stanów Zjednoczonych, na turniejach stanowych i regionalnych zdobywając wysokie lokaty włącznie z pierwszymi. Mam nadzieję, że dzisiejsi uczestnicy i laureaci również zagrają na takich imprezach. Korzystając z okazji pragnę podziękować sponsorom, właścicielom delikatesów „Montrose Deli”, którzy wspierają nas od początku oraz PSFCU i Walterowi Mulicy” – podkreślił pan Andrzej.

Rodzice zainteresowani skierowaniem swoich pociech na zajęcia szachowe mogą zgłaszać się do SEP dzwoniąc pod numer telefonu 773-384-0900. Stowarzyszenie prowadzi również porady prawne, imigracyjne oraz z zakresu Social Security organizując spotkania z polskojęzycznymi przedstawicielami tego urzędu. Prowadzone są kursy komputerowe. Na miejscu jest biblioteka. Siedziba organizacji mieści się w pokoju nr 111 budynku szkoły im. Trójcy Świętej przy 1135 N. Cleaver Street. Wejście z parkingu przy kościele. Daty i godziny spotkań można sprawdza na stronie internetowej pod adresem:www.sepchicago.org

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP