Morderca sprzed lat
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mężczyzna powiązany dzięki DNA z morderstwem nastolatki z Woodridge w 1976 roku, jest podejrzewany również o zabójstwo co najmniej 12 osób – poinformowali śledczy prowadzący śledztwo. 

Chris Loudon, detektyw policji z Lisle, powiedział, że otrzymał co najmniej 70 wskazówek, odkąd władze poinformowały w poniedziałek, że zidentyfikowano Bruce’a Lindahla jako człowieka odpowiedzialnego za gwałt i uduszenie 16-letniej Pameli Maurer w 1976 roku.

Władze uważają, że Lindahl, który zmarł w 1981 roku, zabił co najmniej dziewięć osób – chociaż Loudon uważa, że jest podejrzany o zamordowanie łącznie 12 osób – i wciąż otrzymuje kolejne telefony w tej sprawie.

„Jeśli chodzi o ofiary morderstw, jestem pewien, że popełnił 9, a jest ich w sumie 12” – powiedział detektyw.

Loudon nie podał szczegółów dotyczących tych spraw, ani nie zidentyfikował potencjalnych ofiar Lindahla, dodając tylko, że mężczyzna jest powiązany również z dziewięcioma sprawami o gwałt. Niektóre z jego ofiar jeszcze żyją.

W poniedziałek władze poinformowały, że zastosowano nowy rodzaj analizy DNA, po raz pierwszy w Illinois, co umożliwiło powiązanie Lindahla z morderstwem Maurer, sprawą sprzed ponad czterech dekad. Policja zastosowała tę samą metodę analizy, która doprowadziła do aresztowania w sprawie określonej jako Golden State Killer, mężczyzny, który według władz był odpowiedzialny za dziesiątki gwałtów i liczne morderstwa w Kalifornii w latach 70. i 80.

Lindahl, który mieszkał w Aurorze, jest powiązany z kilkoma przestępstwami, z tym gwałtem i morderstwem, popełnionymi w latach 1974-1971 w Naperville, Aurorze, Lisle, Woodridge i Downers Grove – poinformowała policja.

Lindahl wykrwawił się na śmierć w 1981 roku, kiedy został ranny podczas ataku na 18-letniego Charlesa Hubera z Naperville. Jego ciało zostało znalezione w mieszkaniu jego byłej dziewczyny w Naperville, obok Hubera, po tym, jak Lindahl dźgnął ucznia liceum kilkadziesiąt razy.

Chociaż nigdy nie postawiono zarzutów w tej sprawie, władze twierdziły, że Lindahl zabił Debrę Colliander z Aurory, która była ostatnio widziana w 1980 roku, kiedy rzuciła pracę w szpitalu Copley. Miała zeznawać w procesie karnym przeciwko Lindahlowi, zaplanowanym dwa tygodnie po jej tajemniczym zniknięciu.

Colliander została porwana z centrum handlowego Northgate w Aurorze rano 23 czerwca 1980 roku i zabrana do domu Lindahla, gdzie mężczyzna groził jej bronią, zgwałcił i zrobił kilka nagich zdjęć. Lindahl został postawiony w stan oskarżenia w powiecie Kane za gwałt i porwanie. Przebywał na zwolnieniu warunkowym w oczekiwaniu na rozprawę sądową, gdy Collianer zniknęła.

„Mógłbym się założyć o roczną wypłatę, że to on zabił Debrę” – powiedział Loudon.

Sprawa została ostatecznie oddalona z powodu jej zniknięcia. Ciało kobiety zostało znalezione na polu w Oswego w kwietniu 1982 roku.

Robert Guerrieri, prokurator generalny powiatu DuPage, powiedział, że kilka lokalnych organów ścigania połączyło siły, aby stworzyć komitet do ponownego zajęcia się nierozwiązanymi sprawami. W powiecie DuPage w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku pozostało od 75 do 80 nierozwiązanych spraw dotyczących zabójstwa.

Ciało Lindahla zostało ekshumowane pod koniec ubiegłego roku, a władze mają w danych jego profil DNA do wykorzystania w razie potrzeby.

Lindahl był znany z robienia nagich zdjęć swoim ofiarom, a śledczy wykorzystują zdjęcia odkryte w domu po jego śmierci, aby zidentyfikować potencjalne ofiary. Jedno ze zdjęć przedstawia Deb McCall, uczennicę z Downers Grove North High School, która zaginęła w 1979 roku.

Loudon powiedział, że większość ofiar Lindahla zginęła w wyniku uduszenia, zadźgania lub połączenia obu.

„Każdego dnia dowiadujemy się nowych rzeczy, odkąd to ogłosiliśmy” – powiedział Loudon. „Nie śpię dobrze. Każdej nocy mam złe sny. Mam młodą córkę i nie podoba mi się, że oddychamy tym samym powietrzem, co ten potwór”.

Każdy, kto posiada informacje na temat nierozwiązanych przestępstw, w które może być zaangażowany Lindahl, powinien skontaktować się z biurem prokuratora okręgowego powiatu DuPage pod numerem: 630-407-8107 lub policji w Lisle, pod nr: 630-271-4252.

Monitor