Możesz wyjść z domu, ale...
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Niektórzy z nas starają się ograniczyć wyjścia z domu już od tygodnia, inni dopiero od kilku dni, ale nie da się ukryć, że większość odczuwa w związku z tą sytuacją niepokój.

Dobra wiadomość jest taka, że dystans społeczny nie oznacza, że wszyscy musimy siedzieć zamknięci w pomieszczeniach. Doktor Robert Murphy, dyrektor Institute for Global Health na Northwestern University Feinberg School of Medicine, twierdzi, że możemy wychodzić na zewnątrz przestrzegając kilku ważnych zaleceń.

"Możesz praktykować dystans społeczny na zewnątrz, po prostu się do siebie. Pamiętaj o zasadzie 6 stóp" - powiedział. "Dzieci też mogą wychodzić na zewnątrz, to jest dla nich dobre. Ale nie powinny się bawić z innymi dziećmi, z wyjątkiem tych, z którymi już mieszkają".

Wiele osób dorosłych tworzy sąsiedzkie grupy spacerowe jako antidotum na zamknięcie w domu. Murphy odrzucił ten pomysł, mówiąc, że wspólne działania powinny być ograniczone.

"Jeśli to robisz, tylko w kilka osób, utrzymujcie odległość 6 stóp od siebie" - ostrzegł.

Murphy powiedział, że bieganie, jazda na rowerze czy spacerowanie, zwiedzanie parków i rezerwatów przyrody jest w porządku, o ile ludzie robią to sami, ze swoimi partnerami lub dziećmi.

W rzeczywistości może to być idealny czas na spacery po lesie, tzw. "zanurzanie się w lesie" Forest bathing to popularna w Japonii terapia, opracowana w 1980 roku, która stanowi podstawę profilaktyki zdrowia i leczenia w medycynie japońskiej. Nie wymaga ona nic więcej, niż siedzenie, leżenie lub chodzenie między drzewami.

Chociaż może to zabrzmieć jak hipisowski sposób walki z globalną pandemią, badania sugerują, iż niektóre związki organiczne uwalniane przez drzewa, mogą pomóc wzmocnić układ odpornościowy. Inne badania wykazały, iż ekspozycja na zieloną przestrzeń zmniejsza stres - to coś, z czego na pewno moglibyśmy wszyscy skorzystać, chociaż pora roku niezupełnie sprzyja nam jeszcze w tym temacie.

Jednak wszystkie wymienione korzyści stają się nieistotne w momencie, gdy zapominam o dystansie społecznym.

Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois został zmuszony do zamknięcia wszystkich parków stanowych, terenów dzikiej przyrody, rekreacyjnych oraz miejsc historycznych w związku z epidemią koronawirusa.

"Spodziewano się zbyt duże socjalizacji" - wyjaśnił Murphy.

Chicago Park District anulował wszystkie zajęcia i programy, a Forest Preserve anulowały wszystkie wydarzenia i zamknęły centra przyrodnicze, ale tereny parków i rezerwatów są otwarte.

"Więc wyjdźcie na zewnątrz. Unikajcie innych ludzi, zachowajcie dystans" - powiedział Murphy.

Zamiast tego, można przytulić się do drzewa.

JM

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: